Najlepsze seriale o narkotykach! | TOP 10

Najlepsze seriale o narkotykach to worek, do którego można wrzucić wiele tytułów, przyjęliśmy jednak pewien klucz. Otóż seriale opowiadające o środkach odurzających muszę przede wszystkim szczerze oraz prawdziwie oddawać problem narkotykowy, a nie traktować go po macoszemu. Czasami bowiem widać, że twórcy filmowi i telewizyjni niewiele o środkach odurzających wiedzą, a narkotyki są elementem co najwyżej „zepsutego świata, z którym trzeba walczyć”. Prawdę mówiąc problem legalizacji i delegalizacji, a także psychologia uzależnień, to sfery bardzo newralgiczne i nie miejsce tutaj na stereotypy i uproszczenia. Oto najlepsze seriale o narkotykach według redakcji Movies Room.


Najlepsze seriale o narkotykach! | TOP 10

10. Trawka (2005 – 2012)

Swoisty prekursor Breaking Bad podejmował również dwie kwestie związane z narkotykami: ekonomiczną i uzależnieniową. Po nagłej śmierci męża zwykła kura domowa, Nancy Botwin, postanawia… sprzedawać marihuanę. I tak oto zwyczajna wdowa musi wejść w obcy sobie świat, który w przedziwny sposób zaczyna do niej pasować. Zabawna satyra na klasę średnią oraz krach ekonomiczny, który zmusza ludzi do ekstremalnych działań.

Najlepsze seriale o narkotykach! | TOP 10 TRAWKA

9. Euforia (2019)

Najnowszy serial HBO z Zenadayą w roli głównej to mroczna, młodzieżowa, ale i odważna produkcja, która ukazuje narkotyki w bardzo realistyczny sposób – szczególnie tak zwane molly, które jest ulubionym narkotykiem młodzieży. Główna bohaterka, po powrocie z odwyku, ponownie wchodzi w świat uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz intensywnych odczuć. Brzydka i piękna rzecz, która musiała znaleźć się na liście „najlepsze seriale o narkotykach”, ponieważ poraża szczerością i donośnie komentuje współczesność.

8. Limitless (2016-2016)

Może i w tym serialu nie pojawiają się żadne istniejące w rzeczywistym świecie narkotyki, ale przedłużenie konceptu zaproponowanego przez film pełnometrażowy zajmuje się tak zwanymi notropami (w tym przypadku przeciągniętymi jednak do statusu science fiction), czyli lekami/narkotykami, które poszerzają zdolności poznawcze oraz intelektualne. Miło się to ogląda jako fantastykę naukową, chociaż znajdziemy tutaj również kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących działania ludzkiego mózgu.

7. The Knick (2015)

Nie jest serial o narkotykach w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale dotyka tematu zmiany definicji narkotyków – wszak główny bohater, żyjący na początku XX wieku lekarz John Thackery – używa zarówno heroiny, jak i kokainy niefrasobliwie, bardzo często jako lekarstwo, a najczęściej – rozrywkę. W świecie lekarzy dochodzi jednak w pewnym momencie do przewartościowania i główny bohater musi zrozumieć, że jest uzależniony.

Najlepsze seriale o narkotykach! | TOP 10 knick

6. Snowfall (2017)

Jest to opowieść rozgrywająca się w Los Angeles w czasie złotych lat kokainowego biznesu. Poznajemy życie uliczne z perspektywy kilku bohaterów, których losy spaja jedno: biały proszek. Dla jednych to winda do lepszego jutra, dla innych śmiercionośny nałóg. Miasto Aniołów wypełnione jego bossami mafii, dziećmi, zagubionymi kobietami, a między nimi wszystkimi wciąż krąży kokaina. Idealny serial do położenia na półce obok Narcos.

5. Król Koki (2003)

Nieco zapomniany, ale również wyprzedzający swoje czasy serial o mężczyźnie, który postanawia zostać królem przemytników kokainy. Kanadyjska opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie w czasach zarazy kokainowej (będąca nieco odpowiedzią na Rodzinę Soprano) doczekała się tylko jednego sezonu, ale pod względem kreacji świata przedstawionego wydawała się być nowatorska na tle innych seriali o antybohaterach.

4. Narcos: Meksyk (2018)

Spin-off a jednocześnie kontynuacja serialu Narcos bierze pod lupę postać Feliksa Gallardo z kartelu Guadalajary, czyli następców słynnego Pablo Escobara. Nieco mniej hulający o własnych siłach serial pochwalić się jednak może poważnym podejście to tematu biznesu narkotykowego oraz sporą dozą brutalności. Jako rozszerzenie swojego genialnego protoplasty – dostarcza, co trzeba.

Najlepsze seriale o narkotykach! | TOP 10 narcos

3. Patrick Merlose (2019)

Poznajcie Patricka, bogatego dziedzica, człowieka inteligentnego, studiującego prawo, a jednocześnie… uzależnionego od wszystkiego, od czego można się uzależnić. Jego strapiona oraz wypchana chemią dusza rozpada się jednak nie bez powodu. W kilku odcinkach poznajemy bowiem jego smutny background oraz tragiczną historię rodzinną. Jest to wielki popis gry aktorskiej Benedicta Cumberbatcha, a także bardzo interesujące studium uzależnienia oraz wychodzenia z niego.

2. Narcos (2015-2017)

Tej produkcji nie mogło zabraknąć w zestawieniu prezentującym seriale o narkotykach. Jedna z najbardziej sztandarowych produkcji Netflixa obudziła dwie rzeczy: modę na eksplorację biznesu narkotykowego w serialach i kinie (szczególnie kokainy) oraz chorobliwe zainteresowanie postacią Pablo Escobara. Kim był słynny lord kokainowy, jak doszedł do władzy oraz jak wyglądał jego upadek? O tym wszystkim w serialu, który wywindował karierę choćby Pedro Pascalowi (Mandalorian!)

1. Breking Bad (2008-2013)

Król jest jednak tylko jeden. Serial, który zakończył swój żywot po 5 sezonach (dokładnie tyle, ile chcieli twórcy) miał niedawno swój epilog w postaci El Camino, ale wątek narkotykowy został już w nim zakończony wcześniej. Historia Waltera White’a poruszyła problemy produkcji, dystrybucji, uzależnienia, detoksu, a także tego, że narkotyki to władza, a władza jest jak narkotyk. Świetna, zamknięta opowieść, która listę najlepszych seriali o narkotykach zamyka produkcją doskonałą i nie do podrobienia.

breaking bad narkotyki serial


To był ranking „seriale o narkotykach”

Sprawdź również:

Najlepsze seriale historyczne na Netflix! [TOP 20]

Najlepsze seriale Netflix 2020! Ranking aktualizowany!

Filmy Netflix 2020! Ranking najlepszych filmów roku!

Seriale gangsterskie Netflix | TOP 10

Redaktor

Z wykształcenia polonista i kulturoznawca. Stworzyły go filmy, może go też zabiją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?