Co obejrzeć po: Euforia. Filmy i seriale podobne do produkcji z Zendayą

Właśnie pojawił się pierwszy odcinek specjalny serialu Euforia – produkcji, która z ogromną dozą wrażliwości ukazuje problemy współczesnych nastolatków, z naciskiem na bardzo skomplikowane przypadki. Z tej okazji prezentujemy kilka pozycji, które posiadają pewne podobieństwa do serialu z Zendayą w roli głównej. Nadużywanie alkoholu, nielegalnych używek, uzależnienia, skłonności samobójcze i inne problemy młodzieży w XXI wieku.

Zobacz również:

Co obejrzeć po: Gambit królowej. Filmy i seriale podobne do produkcji o genialnej szachistce

Co obejrzeć po: Zmierzch. Filmy i seriale podobne do adaptacji sagi Stephenie Meyer

Co obejrzeć po: The Crown. Produkcje podobne do serialu Netflixa


Trzynaście powodów

Zacznijmy od jednego z najbardziej oczywistych wyborów. Wzbudzający kontrowersje serial platformy Netflix jest zdecydowanie bardziej znany i mierzy się z nieco inną tematyką, ale w dalszym ciągu wszystko kręci się wokół młodych ludzi uczących się w szkole i będących częścią pewnego chorego środowiska z patologicznymi zachowaniami. Tak jak Euforia, bazuje na dość oryginalnym koncepcie – w tym przypadku źródłem wydarzeń (przynajmniej 1. sezonu) są nagrania pewnej uczennicy, która popełniła samobójstwo.

Moje tak zwane życie

Zanim Claire Danes wystąpiła w Homeland, w 1994 roku zagrała u boku Jareda Leto nastolatkę zmagającą się z codziennymi problemami dorastania – od chęci zaimponowania rówieśnikom aż po pierwsze miłości. Serial Winnie Holzman z lat dziewięćdziesiątych to zdecydowanie bardziej stonowana i bezpieczna pozycja, choć o podobnej tematyce. To tak w ramach odskoczni od poprzednika.

Recovery Road

Ten serial z kolei tak jak Euforia porusza problem uzależnienia. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która znajdując się na odwyku, stara się jednocześnie prowadzić swoje życie szkolno-towarzyskie. Nie uświadczymy w Recovery Road twistów fabularnych i formy z serialu z Zendayą, ale nadal jest to porządnie przedstawiony temat.

Kumple (Skins)

Jako kolejną zbliżoną produkcje podrzucamy oczywiście jedną z kultowych produkcji telewizyjnych z lat 2007-2013. Można rzecz prawie identyczny, lecz w przeciwieństwie do Euforii, Kumple (albo Skins, jak kto woli) nie mają jednego głównego bohatera lub bohaterki. Każdy epizod wrzuca na pierwszy plan inną postać, z własnymi problemami – od anoreksji aż po używki. W obsadzie znalazły się późniejsze gwiazdy Hollywood, takie jak Nicholas Hoult czy Kaya Scodelario.

Tacy właśnie jesteśmy

Na deser proponujemy ciekawy serial z 2020 roku i dostępny na HBO GO.  Tacy właśnie jesteśmy to odcinkowa produkcja opisująca perypetie dwójki nastolatków zamieszkujących bazę wojskową we Włoszech, w pobliżu Wenecji. To co serial współtworzony przez Lukę Guadagnino ma wspólnego z Euforią, to fakt, że produkcja skupia się na takich kwestiach jak okres dojrzewania w nie zawsze typowych warunkach czy poszukiwaniu własnej tożsamości.

A poniżej luźna ławka rezerwowych filmów mających na tyle zbliżoną tematykę, że mogą stanowić ewentualny substytut:

  • Palo Alto
  • Amerykańskie nastolatki
  • Czas stanął w miejscu
  • Druga szansa

Gdzie można obejrzeć serial Euforia?

W Polsce Euforia dostępna jest w katalogu HBO GO.

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?