Uncanny X-Force tom 2 – Era Archangela – recenzja komiksu

X-Force to drużyna do zadań specjalnych, a przynajmniej takich, których nie podjąłby się żaden „legalnie” działający skład superbohaterów. Coś, co nie przystoi Avengersom czy nawet Mutantom, w drużynie Wolverine’a, Deadpoola, Psylocke, Fantomexa i Archangela (a teraz także Deathloka) jest na porządku dziennym. Mowa oczywiście o… odbieraniu życia. Zabijanie było jednym z najważniejszych motywów pierwszego tomu, a teraz, wraz z Uncanny X-Force tom 2 – Era Archangela temat wraca ze zdwojoną siłą.

Strona komiksu Uncanny X-Force tom 2 - Era Archangela

Po powstrzymaniu próby odrodzenia się jednego z najpotężniejszych i najbardziej żądnych krwi mutantów świata – En Sabah Nura, znanego też jako Apocalypse, nasi bohaterowie nie zdążyli za bardzo odetchnąć. Warren Worthington III, znany dotychczas jako Angel, a obecnie brutalny i bezwzględny Archangel – jeździec Apocalypse’a, zaczyna tracić zmysły i coraz rzadziej nad sobą panuje. To on ma stać się dziedzicem przeżartej złem spuścizny jednego z arcywrogów mutantów. Czy były X-Men zachowa zdrowy rozsądek i jak może w tym jego relacja z seksowną Psylocke?

Pozostali bohaterowie wyruszają w podróż po Ziarno Życia – przedmiot o Celestiańskim rodowodzie, który jest w stanie uratować Warrena. Aby go zdobyć, będą musieli udać się w podróż do równoległego wszechświata, dawno już zrujnowanego globalną wojną. Czytelnicy komiksów kochają takie miejsca, ponieważ zazwyczaj można w nich spotkać pokręcone wersje ulubionych bohaterów. Nie inaczej jest i tym razem: na kartach tego albumu znajdziemy między innymi złego Wolverine’a, potężnego Genocide’a (syn Apocalypse’a), mroczną wersję Beasta i innych antagonistów, takich jak Iron Ghost, White Cloak czy Zombie Sentry.

Strona komiksu Uncanny X-Force tom 2 - Era Archangela

Dosyć o fabule, bo ta kręci się wokół ratowania przyjaciela i pewnie nie byłoby w niej nic szczególnego, gdyby nie fakt, że współpracujące przy tym zadaniu postacie to kompletni indywidualiści, na dodatek niespecjalnie za sobą przepadający i ciągle sobie dogryzający. Pomimo ciężkiego klimatu i dość dosadnej przemocy, obecnej na kartach tego komiksu, twórcy nie stroną od humorystycznych wstawek, w których przoduje oczywiście – a jakżeby inaczej – Deadpool. Bywały momenty, gdy podczas lektury śmiałem się w głos, kiedy najemnik z nawijką rzucił kolejny absurdalnie durny tekst w samym środku mrocznej i poważnej akcji.

Skoro już o twórcach mowa, tych mamy tutaj kilka i znów album stoi na bardzo wysokim poziomie graficznym. Strona wizualna tego tomu to zaleta nawet większa niż skądinąd dobry scenariusz Ricka Remendera. Powracają znani ze Sposobu na Apocalypse’a Jerome Opeña oraz Esad T. Ribić, który może w poprzednim albumie nie wyróżniał się niczym specjalnym, ale tutaj znów błyszczy. Ekipę uzupełniają Billy Tan (Shadowland), ilustrujący najmniej interesujący fabularnie zeszyt otwierający, z gościnnym udziałem Shadow Kinga, ale i krótką ale dosadną historię o zemście Wolverine’a na pewnym naziście. Przy daniu głównym, czyli sadze o Archangelu, pomagają mu Rich Elson (m.in. Superior Spider-Man), Mark Brooks, czy Scot Eaton (m.in. Aquaman, Battle Scars, Wieczne zło – Wojna w Arkham), chociaż to zdobiące ostatnie zeszyty rysunki Jerome’a Opeña (Nieskończoność, Świat Avengers) wyglądają najlepiej. Dość duża mieszanka twórców gdzieniegdzie wpływa nieco negatywnie na odbiór całości, ale ta różnorodność może też spodobać się niektórym czytelnikom.

Strona komiksu Uncanny X-Force tom 2 - Era Archangela

Nie będę ukrywał, że Uncanny X-Force tom 2 – Era Archangela podobał mi się mniej niż premierowy tom serii, który miałem przyjemność recenzować w październiku ubiegłego roku (jak ten czas leci…), ale to wciąż solidna lektura, która powinna przemówić do czytelników szukających nieco poważniejszej i mroczniejszej odsłony superbohaterskich przygód. Nie zrozumcie mnie źle, akcji jest tu sporo, a na przydługie dywagacje nie ma miejsca – mrok objawia się tu głównie w dosadniejszym klimacie, brutalności, ale i świetnie dobranych kolorach.


Okładka komiksu Uncanny X-Force tom 2 - Era Archangela

Tytuł oryginalny: Uncanny X-Force vol. 2 – The Dark Angel Saga

Scenariusz: Rick Remender

Rysunki: Jerome Opeña, Esad Ribić, Billy Tan, Mark Brooks, Scott Eaton, Robbi Rodriguez

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Mucha Comics 2018

Liczba stron: 288

Ocena: 70/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?