Pan T. – nowy film z Pawłem Wilczakiem w roli głównej. Pokazano oficjalne zdjęcia

Pan T. to najnowszy film Marcina Krzyształowicza, nagrodzonego Orłem i Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni twórcy Obławy.  Produkcja zapowiadana jest jako przesycona nostalgią podróż do niezwykłego świata, w którym słynni pisarze i poeci artystycznej bohemy przesiadywali w knajpach i kawiarniach ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata, a w roli głównej pojawi się odmieniony Paweł Wilczak.

Chociaż akcja rozgrywa się w Polsce stalinowskiej, to nie zrobiliśmy filmu historycznego. Przeciwnie, „Pan T.” jest utworem na wskroś aktualnym, rezonującym z otaczającą nas rzeczywistością. To wywiedziona z ducha Kafki i Bułhakowa uniwersalna przypowieść o przyjaźni i miłości, a przede wszystkim o sytuacji artysty w czasach zniewolenia. – mówi Marcin Krzyształowicz, reżyser Pana T.

pan t. warnke

Foto: Hubert Komerski Copyright © Propeller Film

Oficjalny opis dystrybutora (kino): Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

Zobacz również: Grał w Przygodach Merlina, a teraz u Pasikowskiego. Nowe zdjęcie z planu Kuriera

pan t. film krzyształowicz tyrmand

Foto: Hubert Komerski Copyright © Propeller Film

W obsadzie, oprócz Pawła Wilczaka, pojawią się: Sebastian Stankiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Braciak, Jerzy Bończak, Eryk Lubos, Katarzyna Warnke, Bartłomiej Topa, Wiktor Zborowski, Jan Nowicki. Nie zabraknie też aktorskich niespodzianek, w tym epizodów Jacka Fedorowicza, Kazimierza Kutza i Leszka Balcerowicza. Za magiczną i przenoszącą w inną epokę pracę kamery odpowiada Adam Bajerski (Zmruż oczy i Sztuczki). Scenografia to dzieło Magdaleny Dipont (Rewers).

Pan T. pojawi się w kinach od 27 września. Za dystrybucję w polskich kinach odpowiada firma Kino Świat.

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: Foto: Hubert Komerski Copyright © Propeller Film

Redaktor

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?