Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz – recenzja komiksu

Batman – Detective Comics tom 7 – Wieczni Batmani zakończył opowieść snutą na łamach wielu tomów przez Jamesa Tyniona IV i zrobił to w generalnie przyzwoity sposób. To był długi, ale dobry run i nie ukrywam, że zmiana scenarzysty jednocześnie mnie intrygowała, ale i nieco niepokoiła. Czy Bryan Hill, który objął stery w tomie Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz, może równać się z o wiele bardziej doświadczonym scenarzystą prowadzącym serię do tej pory?

Tom Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz otwiera tytułowa opowieść, w której możemy spotkać bohatera dość rzadko widywanego na łamach wydawanych w Polsce komiksów. Black Lightning, bo o jego młodej wersji mowa, doczekał się nawet serialu telewizyjnego, którego trzeci sezon jest aktualnie emitowany przez CW i w pewnym stopniu został włączony również do Arrowverse. Jefferson Pierce, kiedy nie nosi kostiumu, pełni prywatnie rolę nauczyciela i być może właśnie dlatego zostaje poproszony przez Batmana, by objął dowodzenie nad batrodziną.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/020_BATMAN_DC_08.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz

Nie będzie to proste zadanie, ponieważ prowadzenie indywidualnych, silnych charakterów, takich jak The Signal, Orphan czy Batgirl to wyzwanie. Jefferson najpierw będzie musiał zdobyć zaufanie młodych pomocników Mrocznego Rycerza, a dopiero potem ich szacunek. Czasu niestety nie ma wiele, ponieważ członkowie bat-rodziny działają po swojemu, a w Gotham pojawia się właśnie nowy czarny charakter.

Bryan Hill wprowadza w zeszycie z numerkiem 983 postać Karmy (nie mylić z członkiem Doom Patrolu). Tajemniczy osobnik wydaje się być świetnie wyszkolony w walce, skutecznie operuje mieczem, a także posiada specjalny hełm, podnoszący jego umiejętności telepatyczne. Myślę, że postać ta nie przejdzie do kanonu wrogów Batmana, ale geneza Karmy jest stosunkowo udana i skrupulatnie wyjaśniona przez Hilla, chociaż samo jego zachowanie i prowadzone przez niego monologi to półka zdecydowanie niższa, niż dokonania Tyniona IV.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/025_BATMAN_DC_08.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz

Za rysunki w Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz odpowiada głównie Miguel Mendonça, którego prace znamy z jednego z wcześniejszych tomów serii, a także z albumu Nightwing tom 4 – Starzy i nowi wrogowie. W jednym z zeszytów wspomaga go Phillip Briones, nieco bardziej znany polskiemu czytelnikowi z innych serii DC Odrodzenie, takich jak Suicide Squad, Liga Sprawiedliwości czy Aquaman. Prace obu mieszczą się w granicach nowoczesnego, dynamicznego superbohaterskiego standardu i czytelnie oddają przedstawioną akcję, jednak oko zawiesiłem dopiero na zeszycie umieszczonym na samym końcu (chociaż chronologicznie pojawił się na rynku przed główną opowieścią), do którego rysunki stworzył Sebastian Fiumara. Nawiązuje ona m.in. do wciąż niewydanego w Polsce Batman: The Cult.

Fabularnie Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz niestety niespecjalnie porywa. Tam, gdzie zawodzi akcja, nadrabiają jednak nakreślone przez Hilla tarcia wewnątrz drużyny i ogólnie nerwowa atmosfera, który zapanowała w batrodzinie po częściowym rozpadzie z poprzedniego tomu. Scenarzysta wydaje się z grubsza rozumieć poszczególne postacie i ich związek z Batmanem, ale ma za mało czasu i miejsca, by te relacje odpowiednio zgłębić, zanim serię przejmie James Robinson, a potem na dłuższy czas Peter Tomasi.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/028_BATMAN_DC_08.jpg

Strona komiksu Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz

Bryan Hill pojawił się tylko na chwilę i za moment ustąpi miejsca nowemu scenarzyście, więc nie zamierzam się nad nim pastwić. W takiej dawce, jaka jest tu zawarta, opowieść czyta się w miarę bezboleśnie i nie ma co nawet płakać po Tynionie IV, który jednak niezaprzeczalnie prezentował nieco wyższy poziom. Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz, jako zapowiedź serii Batman and the Outsiders, której pewnie się nie doczekamy, sprawdza się całkiem dobrze. A tak to jedynie przystanek przed kolejnym scenarzystą, który obejmie Detective Comics na dłużej.


http://alejakomiksu.com/gfx/okladki/Batman-Detective-Comics-08-Na-zewnatrz.jpg

Okładka komiksu Batman – Detective Comics tom 8 – Na zewnątrz

Tytuł oryginalny: Batman – Detective Comics Vol. 8: On the Outside
Scenariusz: Bryan Hill, Michael Moreci
Rysunki: Miguel Mendonca, Phillippe Briones, Sebastian Fiumara
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont 2019
Liczba stron: 132
Ocena: 70/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?