Matylda – drugi zwiastun superprodukcji z polską aktorką. Kontrowersje w Rosji

W sieci zadebiutował drugi zwiastun rosyjskiej produkcji kostiumowej Matylda z Michaliną Olszańską w roli tytułowej. Film wzbudza kontrowersje w środowiskach związanych z Cerkwią Prawosławną. Poprzedni zwiastun mozecie obejrzeć TUTAJ.

https://www.youtube.com/watch?v=RYNTRzXC0_g

Tytułową bohaterką jest Matylda Krzesińska, rosyjska baletnica polskiego pochodzenia, która otrzymała bardzo rzadko przyznawany tytuł Primabellerina assoluta, a prywatnie romansowała z książętami z dynastii Romanowów, w tym z przyszłym carem Mikołajem II. I to właśnie filmowy portret tego ostatniego wzbudza kontrowersje środowisk religijnych w Rosji. Otóż ostatni car Rosji Mikołaj II jest czczony kultem, jako święty kościoła prawosławnego i zdaniem protestujących car nie może mieć w filmie kochanki. Organizacje żądają zbadania przez prokuraturę fimu pod względem obrazy uczuć religijnych oraz rozsyłają do kin tysiące listów z apelem o niewyświetlanie Matyldy i ostrzeżeniem, iż dystrybucja tej produkcji historycznej będzie równoznaczna z atakiem na Cerkiew i prowokacją do „rosyjskiego Majdanu”. Reżyser filmu Aleksey Uchitel zapowiedział własną interwencję w prokuraturze w obronie produkcji, do której przyłączyło się 50 rosyjskich filmowców z apelem krytykującym działania organizacji religijnych, jako przejawem nowoczesnej cenzury.

matilda olszanska mikolaj ii car romans kochanka

Zobacz również: Radzieccy superbohaterowie trafią na karty komiksu

Matyldę reżyseruje Aleksey Uchitel (Zakładnik, Na końcu świata). W Cara Mikołaja II wcieli się Lars Eidinger. W filmie wystąpią również Danila Kozlovsky (Viking), Ingeborga Dapkunaite (serial Okupowani) i Grigorij Dobrygin (Bardzo poszukiwany człowiek). Premiera filmu została przesunięta z początku roku, na 25 października 2017 roku. Budżet produkcji wyniósł ok. 25 mln dolarów.

Obecnie w amerykańskich kinach pojawił się film Córki dancingu z Olszańską w jednej z głównych ról.

Źródło: wp.pl; kinopoisk / ilustracja wprowadzenia: kadr ze zwiastunu filmu

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?