AdvertisementTOP 10 – Najlepsi detektywi w historii telewizji!

Oto najlepsi detektywi w historii telewizji! Seriale dysponują wcale nie gorszym arsenałem postaci wykonujących tenże zawód od filmów – a pod wieloma względami nawet je przewyższają. Z okazji nowej wersji serialu Magnum typujemy zatem dziesięciu wspaniałych. Zapraszamy!

Magnum: Detektyw z Hawajów

Głośne wybuchy, szybkie fury, pościgi, ucieczki, eksplozje, palmy i dużo gorących, półnagich ciał na Hawajach…To nasz koncept na zimę. Wchodzisz w to? 😉

Opublikowany przez FOX Piątek, 25 stycznia 2019


10. Kurt Wallander – Wallander (2005-2013); Wallander (2008-2016)

Dziesiątkę zamykają dwie znakomite wersje postaci stworzonej przez pisarza Henninga Mankela. Wcielali się w niego kolejno Krister Henriksson i Kenneth Branagh. Wallander to specyficzny rodzaj poharatanego przez życie detektywa, który potrafi przelać swoje traumatyczne doświadczenia w umiejętność ścigania zbrodniarzy. Nie mogło go nie być na naszej liście (czy też – ich, jak kto woli).

Wallander

Fot. Materiały prasowe

9. Porucznik Columbo – Columbo (1968-2003)

Ten detektyw z pewnością byłby jeszcze wyżej, jeżeli bonusowe punkty przyznawałaby zdolność do irytowania wszystkich wokół, a zwłaszcza przestępców. Brawurowo zagrany przez Petera Falka Columbo posiada swój niepowtarzalny sposób prowadzenia śledztwa, który usypia czujność podejrzanych, uważających go zwykle za nieszkodliwego dziwaka.

Columbo

kadr z serialu Columbo

8. Thomas Sullivan Magnum – Magnum (1980-1988)

Sam serial prawdopodobnie znajdowałby się poza obecną dziesiątką, jednak warto specjalnie nagrodzić samą tytułową postać. Thomas Sullivan Magnum choć nie należy do najbogatszych członków społeczeństwa, opiekuje się m.in. modelem Ferrari pewnej majętnej osoby, która nigdy nie bywa u siebie. Typowy kicz lat 80. z całym jego urokiem w pakiecie.

Magnum

Fot. Materiały prasowe

7. Theo Kojak – Kojak (1973-1978)

Tak jak w przypadku Wallandera, różni aktorzy wcielali lub wcielą się w tę postać. Jednak Telly Savalas uczynił z siebie taką ikonę Kojaka, że Ving Rhames musi przesiedzieć tę listę na ławce rezerwowych. Świetna postać, charakteryzująca się talentem do wykrywania detali w danej sprawie i niemal nieodłącznym lizakiem.

kadr z serialu Kojak

6. Adrian Monk – Detektyw Monk (2002-2009)

Jedna z ciekawszych osobowości w serialowym świecie detektywów. Po tym, jak jego żona została zamordowana, Adrian Monk cierpi na wysoko rozwiniętą nerwicę natręctw, jednocześnie będąc genialnym śledczym o niesamowitej intuicji.

Monk

Fot. Materiały prasowe

5. Lester Freamon – The Wire (2002-2008)

Prawdopodobnie najmniej znana postać z całego zestawienia. Przede wszystkim dlatego, że w swoim serialu należy do zaledwie wielu drugoplanowych graczy. I nie jest może tak efektowny czy genialny, co kilka innych osób na liście, jednak to inne cechy zadecydowały o tym, że znalazł się tak wysoko. Nie został napisany efekciarsko, to po prostu zwykły człowiek, który znacznie przewyższa intelektem pozostałych policjantów z Baltimore, a także posiada pokłady cierpliwości. Udowadnia, że nie trzeba od razu mieć nieprawdopodobnej charyzmy, objawów choroby psychicznej czy być nieomal socjopatą, aby stać się znakomitym detektywem. Najbardziej zbalansowana postać w rankingu.

Wire

kadr z filmu The Wire

4. John Luther – Luther (2010-)

Idris Elba w jednej ze swoich najlepszych ról w karierze stworzył niesamowicie charyzmatycznego i oryginalnego detektywa, który nierzadko stosuje metody wiele nieróżniące się od tego co robią jego przeciwnicy po drugiej stronie barykady. Impulsywny, bezkompromisowy i niesamowicie silny, Luther stanowi prawdziwą mieszankę wybuchową co stanowi zarówno atut, jak i wadę w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Luther

Fot. Materiały prasowe

3. Hercules Poirot – Poirot (1989-2013)

I tutaj ponownie skupimy się na chyba najdoskonalszej wersji postaci napisanej przez Agathę Christie. Davidowi Suchetowi udało się bowiem najdoskonalej uchwycić osobę Poirota. Niewysoki, charakterystyczny mężczyzna z wąsikiem, który dokładną analizę zachowania podejrzanych przedkłada ponad szeroko pojętą pracę w terenie.

Fot: Materiały prasowe/ David Suchet jako Herkules Poirot

2. Rust Cohle i Marty Hart – Detektyw (2014-)

Pomiędzy dwiema legendarnymi postaciami seriali kryminalnych klin wbija wybuchowy duet detektywów z 1. sezonu jednego z najlepszych seriali gatunku ostatnich lat. To jedyny duet detektywów w tym zestawieniu, bo tak naprawdę ciężko zestawić ich wspólną historię oddzielnie. Rust (genialny Matthew McConaughey) to skrajny introwertyk o bardzo skrajnych poglądach na człowieczeństwo i niemal nieludzkiej skuteczności jako śledczy. Jego partner, Marty (niewiele mu ustępujący Woody Harrelson), również bardzo kompetentny detektyw i z pozoru o wiele normalniejsza postać (która z czasem pokazuje, jak pełna jest sprzeczności). Obaj znakomicie się dopełniając, tworząc chyba najlepszą parę detektywów w historii telewizji.

Fot. HBO

1.Sherlock Holmes – Sherlock (2010-)

Zdecydowanie nie każdemu przypadnie do gustu ta odważna, współczesna interpretacja klasycznego arcydetektywa, jednak nie da się nie docenić geniuszu Benedicta Cumberbatcha, którym przesiąkła ta postać. Balansujący na granicy szaleństwa z socjopatycznymi skłonnościami i oczywiście wybitnym umysłem, jedna z dwóch najnowszych inkarnacji Holmesa wprost nie mogła zostać umieszczona niżej.

Sherlock

Fot. Materiały prasowe

Nowy serial kryminalny, Magnum: Detektyw z Hawajów na FOX już w czwartek o 21:05!


Twój ulubiony serialowy detektyw to?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Ilustracja wprowadzenia: FOX

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Patrick Jane z Mentalisty. Spore niedopatrzenie, że go tutaj nie ma.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?