the old guard background Advertisement

Wielki Gatsby – ścieżka dźwiękowa [Recenzja i odsłuch]

Fenomenalny Leonardo DiCaprio i niezapomniana Carey Mulligan w wystylizowanym melodramacie Wielki Gatsby pokazują wielką klasę. W filmie cieszy  kostiumowe i scenograficzne „show”, a jak wypada pod tym względem muzyka?

Ścieżka dźwiękowa do filmu Wielki Gatsby to prawie 2,5 godziny klimatycznych piosenek. Zaczyna ją Young And Beautiful, skomercjonalizowany utwór. Choć niezaprzeczalnym faktem jest, że do  historii skomplikowanej miłości Gatsby’ego i Daisy pasuje (pojawia się, gdy bohater pokazuje ukochanej swój dom), to warto zastanowić się nad jego oryginalnością. Piosenka Lany Del Rey rozbrzmiewała w wielu stacjach radiowych, stała się hitem. Metaliczny głos artystki elektryzuje, ale niestety, takich utworów powstały setki, a powstanie jeszcze więcej…

Artysta Gotye, autor wielkiego hitu Somebody That I Used To Know, również znajduje się na liście soundtrackowej do filmu. Jego piosenka Hearts a Mess znakomicie wprowadza elementy indie rock. To buduje klimat i powoduje, że te dźwięki pozostają z nami na dłużej. Wielka szkoda, że pojawiają się na sam koniec, śmiało można było włączyć kompozycję w główną akcję filmu. Tak samo jak Happy Together, zespołu The Turtles. Utwór ma już ponad 50 lat i dzięki swojej ponadczasowości i tu wpasowuje się idealnie!

Romantycznym i nastrojowym kawałkiem jest Together, będący przedostatnią pozycją na liście. Delikatny utwór przywodzi na myśl symfoniczny rock i akurat w tej filmowej scenie, pięknie ukazuje bliskość Daisy i jej ukochanego. Gdy ona skrada się do niego,  Together starannie selekcjonuje emocje. Podobnie jak Kill And Run, zamykający album. Sia stworzyła fenomenalną piosenkę, która pasuje do szczególnie ważnych wydarzeń. W filmie pojawia się w trakcie napisów końcowych, co może stanowić jako swoisty komentarz do ostatniej sceny.

Soundtrack do filmu Wielki Gatsby to całkiem dobra kompozycja, ale brak jej oryginalności. Historia Daisy i Gatsby’ego to piękny, baśniowy melodramat, który aż prosi się o delikatne, wyjątkowe nuty, które mogłyby awansować do motywu przewodniego. Inne piosenki, a właściwie cała lista to dobry zbiór klimatycznych kawałków, dobrych zarówno na imprezę, jak i na spokojniejszy, melancholijny wieczór.

Ocena: 65/100

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?