Serial, który przepowiada przyszłość. Ósmy sezon Homeland wkrótce na FOX!

Już 18 czerwca na ekrany telewizorów zawita finałowy sezon uznanego przez krytyków i uwielbianego na całym świecie serialu Homeland. O skali jego popularności świadczą nie tylko wyniki oglądalności, ale i imponująca lista nagród: 97 nominacji, 35 wygranych, w tym te najważniejsze: 8 nagród Emmy i 5 Złotych Globów! Ale to, co sprawia, że Homeland jest naprawdę wyjątkowy, to jego umiejętność przepowiadania przyszłości.

Po trzech sezonach, które skupiały się na skomplikowanej relacji agentki CIA Carrie Mathison (Claire Danes) z byłym amerykańskim żołnierzem podejrzanym o współpracę z terrorystami (Damian Lewis w roli Nicholasa Brody’ego), serial w kolejnych odsłonach podjął próbę komentowania złożonej geopolitycznej rzeczywistości. Fabuła Homeland wielokrotnie poruszała istotne problemy współczesnego świata, tłumacząc zawiłości sytuacji międzynarodowej, nie unikając przy tym kontrowersji. Do historii przeszły oficjalna reakcja pakistańskiej ambasady w USA sprzeciwiającej się niesprawiedliwemu, ich zdaniem, przedstawieniu Pakistanu w serialu czy zapowiadany przez libański rząd pozew sądowy przeciwko twórcom za rzekomo nieprawdziwe ukazanie realiów życia w Bejrucie. Jak często zdarza się, żeby serial telewizyjny miał wpływ na światową politykę?

Ambicje scenarzystów Homeland były nienasycone. Akcja piątego sezonu osadzona została w Berlinie, gdzie bohaterowie próbują udaremnić grożący miastu zamach. Niemal w tym samym czasie, gdy kolejne odcinki emitowane są w telewizji, w listopadzie 2015 roku dochodzi do ataków terrorystycznych w Paryżu. Mimo że nie zawsze twórcy Homeland mają rację (prezydentem USA w serialu zostaje po raz pierwszy kobieta, podczas gdy w prawdziwym życiu Hillary Clinton przegrywa z Donaldem Trumpem), to tematyka kolejnych sezonów wydaje się komentować rzeczywistość, często ją wyprzedzając. Spór nowej prezydent-elekt ze służbami do złudzenia przypomina walkę Donalda Trumpa z wywiadem w 2017 roku, a mechanizmy działania farmy trolli ukazane są w serialu na chwilę przed tym, jak 13 Rosjan usłyszy w Stanach zarzuty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie. Okazuje się, że dar twórców Homeland do przewidywania przyszłości to nie przypadek:

Każdego roku, zanim scenarzyści zaczną prace nad kolejnym sezonem, spędzamy tydzień w Waszyngtonie, rozmawiając z ludźmi z tajnych służb, dziennikarzami i osobami związanymi z polityką. Wnikamy głęboko w to, co się dzieje na świecie i zastanawiamy się, co, będzie szczególnie istotne w nadchodzącym czasie, kiedy serial będzie emitowany – zdradza Claire Danes – Co zaskakujące, w serialu zawsze znajdzie się jakaś niewytłumaczalna zbieżność z rzeczywistością, której nie moglibyśmy przewidzieć.
homeland

Fot. Materiały prasowe

Jaką rzeczywistość przewidzieli dla nas twórcy Homeland w sezonie finałowym? Alex Gansa, showrunner i producent wykonawczy serialu tłumaczy:
Rozmawialiśmy o Donaldzie Trumpie, ale po dwóch sezonach toczących się w Stanach Zjednoczonych byliśmy gotowi do zrobienia czegoś innego. W ciągu tych pięciu dni w Waszyngtonie dowiedzieliśmy się wiele o negocjacjach prowadzonych między afgańskim rządem, Stanami Zjednoczonymi i talibami. I tak zaczyna się nasza historia w tym sezonie.
Źródło: informacja prasowa / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?