Festiwal Filmowy w Cannes i kobiety. Interesujące ciekawostki!

71. Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczął się 8 maja. W tym roku, po fali skandali seksualnych w Hollywood, organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na podkreślenie istotnej roli kobiet w przemyśle filmowym. W niedzielę 13 maja, w symbolicznym proteście na rzecz równouprawnienia kobiet, na czerwonym dywanie pojawiły się jednocześnie 82 kobiety. Liczba 82 odnosi się do liczby reżyserek, których filmy startowały w konkursie w jego 71-letniej historii.

Zmiany dotyczą także Jury, w którym bardziej reprezentowane są kobiety. Przewodniczącą wybrano, znaną ze swojej walki z molestowaniem seksualnym,  australijską aktorkę Cate Blanchett. Obok niej, w zdominowanym przez kobiety Jury (5 kobiet, 4 mężczyzn) znalazły się także aktorki Kristen Stewart,  Léa Seydoux, reżyserka Ava DuVernay oraz piosenkarka Khadja Nin. Intencją organizatorów jest też docenianie coraz większej liczby kobiet – twórców. Jednak jak podkreśla Blanchett, zmiany te wydarzą się na Festiwalu, ale nie „z dnia na dzień”.

Kilka kobiet bierze udział w konkursie i nie znalazły się tam ze względu na swoją płeć, ale z powodu wysokiej jakości swojej pracy, my zaś będziemy je oceniać jako reżyserki, tak jak powinniśmy- powiedziała na konferencji prasowej, jak donosi The Guardian.

Zmiany dotyczą także Jury, w którym bardziej reprezentowane są kobiety. Przewodniczącą wybrano, znaną ze swojej walki z molestowaniem seksualnym,  australijską aktorkę Cate Blanchett. Obok niej, w zdominowanym przez kobiety Jury (5 kobiet, 4 mężczyzn) znalazły się także aktorki Kristen Stewart,  Léa Seydoux, reżyserka Ava DuVernay oraz piosenkarka Khadja Nin. Intencją organizatorów jest też docenianie coraz większej liczby kobiet – twórców. Jednak jak podkreśla Blanchet zmiany te wydarzą się na Festiwalu, ale nie „z dnia na dzień”.

Kilka kobiet bierze udział w konkursie i nie znalazły się tam ze względu na swoją płeć, ale z powodu wysokiej jakości swojej pracy, my zaś będziemy je oceniać jako reżyserki, tak jak powinniśmy – powiedziała na konferencji prasowej, jak donosi The Guardian.

Z tej okazji ShopAlike przyjrzało się roli, jaką kobiety odegrały w dotychczasowej historii Festiwalu:

  • Zaledwie 11 z 268 nagrodzonych reżyserów w historii Cannes to kobiety (4%).
  • W ostatnich 71 latach tylko 4  ze 111 nominacji do nagród za Najlepszą Reżyserię lub Scenariusz zostało przyznane kobietom (3.5%).
  • Spośród 1790 nominowanych reżyserów od 1946 roku, 84 było kobietami (4.7%).
  • Tylko 12 kobiet było przewodniczącymi jury (67 mężczyzn).
  • Dopiero po 19 latach od istnienia festiwalu pojawiła się pierwsza żeńska przewodnicząca jury – była nią Olivia de Havilland.

Dowiedzieć się więcej możecie na: ShopAlike.pl

Źródło: Informacja prasowa

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?