Advertisement
banner

Pierwsza nieprostokątna książka w USA – teraz dostępna online

Do domeny publicznej trafiła pierwsza wydana w USA książka, której twórcy odbiegli od standardowego prostokątnego kształtu. Jest to Red Riding Hood (Czerwony Kapturek) wydany w 1863 roku. Książka wycięta jest w kształt dziewczynki.

Wydawcą tej niezwykłej jak na tamte czasy książeczki była bostońska oficyna Louis Prang. Był to pierwszy tom ich serii bajek Doll Series (Seria Lalkowa). Kolejnymi były m.in. Robinson CrusoeGoody Two-Shoes, Kopciuszek Król Zima. W tym wydaniu bajki klasycznej Perraulta, nowy tekst i projekt zlecono Lydii Very, amerykańskiej edukatorce, pisarce i ilustratorce, pracującej głównie nad poezją. Jako ciekawostkę można dodać, że Very pochodziła ze słynnego Salem.

Jak możecie przeczytać poniżej, autorka złagodziła wymowę bajki – w oryginale Kapturek został pożarty przez wilka podobnie jak babcia. Tu myśliwy ratuje dziewczynkę zanim wilk zdąży ją połknąć.

Zobacz również: Nowy Smokopolitan do pobrania za darmo!

Źródło: PublicDomaine Review; ilustracja wprowadzenia: domena publiczna

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?