Kim jest Czarna Pantera? Historia superbohatera #51

Historia Czarnej Pantery

Czarna Pantera

Zobacz również: Kim jest Luke Cage? Historia superbohatera #16

T’Challa urodził się jako najstarszy syn króla T’Chaki i już na początku zyskał wroga w swoim adoptowanym starszym bracie – Hunterze, znanym jak Biały Wilk, szef tajnej policji Hatut Zeraze. Hunter pragnął być dziedzicem tronu Wakandy. Matka T’Challi zmarła przy porodzie, a ojciec zginął z ręki jednego z najgroźniejszych wrogów Pantery – Klawa. Przed śmiercią pojął za żonę Ramondę, która niespodziewanie opuściłą męża. Po powrocie ze studiów w USA i Europie mężczyzna zmierzył się z aktualnym Czarnym Panterą – wujem S’yanem. Gdy zyskał duchowe moce bogini Bast, przybrał chwalebny tytuł i radykalnie zmienił politykę swego państwa, zmieniając je w technologiczną potęgę. Zlikwidował też dowodzoną przez brata policję Hatut Zeraze. Mimo obycia w  świecie był on jednak nieufny, co poskutkowało drobną utarczką z Fantastyczną Czwórką. Na tym na szczęście skończyła się rywalizacja z herosami i wstąpieniem w szeregi Avengers udowodnił swe zaufanie do zamorskich przyjaciół. W USA przybrał tożsamość nauczyciela Luke’a Charlesa i zaręczył się z artystką Monicą Lynne. W międzyczasie mierzył się z wieloma przeciwnikami, zarówno w solowych starciach, jak i u boku Avengers. T’Challa spotkał też swą starszą, obdarzoną telepatią  wersję z przyszłości, cierpiącą na tętniaka. Starszy Pantera poddał się hibernacji, aby zapobiec rozwojowi choroby..

Czarna Pantera

Zobacz również: Kim jest Dredevil? Historia superbohatera #44

O Panterę jednak upomniała się ojczyzna, a konkretniej ci, którzy chcieli położyć ręce na zasobach Vibranium. Korporacja Xcon, przy wtórze wielebnego Achebe, doprowadziła do przewrotu w Wakandzie. We wszystko zamieszany był sam Mephisto i po duchowej batalii T’Challa na posiedzeniu ONZ zdemaskował działania Xconu. W tym czasie powrócił też jego brat Hunter u boku przybocznych, lecz nie zyskali oni zaufania króla. Krótko po tym miejsce miał pewien incydent: jedna z kobiet ochraniająca T’Challę, Nakia, w akcie zazdrości próbowała zabić króla. W efekcie tego trafiła w ręce Achebe, który poddał ją potwornym torturom, a następnie została przemieniona przez Killmongera w dziką wojowniczkę Malice. Złoczyńca ten wykorzystał też chwilową nieobecność T’Challi, by zaszkodzić wakandyjskiej gospodarce i zmusić regenta Everetta K. Rossa do poddania się i tym samym oddania mu dziedzictwa Czarnej Pantery, gdyż chwilowo właśnie on pełnił rolę lidera narodu i tym samym duchowego przywódcy. Killmonger zamierzał wstąpić do Avengers i tylko dzięki pomocy Brata Voodoo i Moon Knighta udało się go pokonać. Problemy gospodarcze zostały rozwiązane poprzez nacjonalizację wewnętrznych spółek w Wakandzie, co zaowocowało paniką na giełdzie, a wykorzystał skrzętnie Tony Stark, stając się udziałowcem sporej części przemysłu afrykańskiego państwa. Na tym nie koniec jego problemów jako głowy państwa. T’Challa niemal otarł się o poważny konflikt z Lemurią za sprawą chronionego przez niego dziecka rasy Dewiantów, znalezionego na terenie Wakandy, lecz dyplomacja Rossa i informacje od Magneto i Dr Dooma sprawiły, że kryzys został zażegnany. Tu jednak powrócił Hunter, który przejął kontrolę nad Xconem, a na domiar złego M’Baku porwał Queen Divine Justice i odkrył istnienie zamrożonego T’Challi z przyszłości. Wkrótce też niejaki Nightshade przyczynił się do konfliktu Pantery z Iron Fistem, opętanym przez Chiatanga Czarnego Smoka. Walka zrodziła tętniaka, a sam T’Challa z przyszłości zapadł w śpiączkę. Kłopoty powróciły wraz z Hunterem, który rozlicznymi knowaniami  zdobył kontrolę nad władzami Kanady i USA, pragnąc zemsty na Starku za ingerowanie w rodzimą gospodarkę. Pozwolił sobie nawet na atak na Wakandę z udziałem najemników takich jak Deadpool. Ostatecznie działania brata T’Challi i Xcomu przerwałą interwencja połączonych sił Avengers i działań Białego Domu.

Czarna Pantera

Zobacz również: Kim jest Tinkerer? Historia superzłoczyńcy #31

We znaki zaczęły dawać się problemy neurologiczne związane z tętniakiem. Na domiar złego uwolniony M’Baku wbrew obietnicom zamordował T’Challę z przyszłości, wciąż znajdującego się w śpiączce. Pantera przez rozwój choroby zaczął mieć omamy, które doprowadziły do jego konfliktu z plemieniem Jabari, lecz w porę się opamiętał. Przekazał władzę w ręce rady i udał się do USA, gdzie pomagał Avengers i zyskał uznanie ONZ. Zdemaskował również senatora Dela Ruska, pod którego podszywał się Red Skull, lecz Avengers wkrótce zakończyli działalność w wyniku ataków oszalałej Scarlet Witch. Dla Pantery również nastąpił czas zmian – ożenił się ze Storm i zajął miejsce Daredevila w kwestiach obrony Hell’s Kitchen, gdy ten popadł w poważne kłopoty po Krainie Cieni. Próbował jeszcze pogodzić Kapitana Amerykę i Iron Mana na swym ślubie, lecz nie wpłynęło to  na Wojnę Domową. W międzyczasie siostra T’Challi, Shuri, przybrała tytuł Czarnej Pantery, a on sam zaczął nazywać się Panem Okonoko, restauratorem z Konga, mieszkając w Nowym Jorku. Podczas Tajnej Inwazji jego armia stanęła do wyrównanej walki z siła inwazyjnymi Skrulli, a dzięki fortelowi jego i Storm najeźdźcy zostali pokonani. Gdy nastąpił event Avengers vs X- Men Wakanda została niemal zniszczona przez atak opętanego przez Phoenix i własną dumę Namora. Konflikt dwóch największych zespołów Marvela spowodował, iż Pantera unieważnił małżeństwo z Ororo, uważając, że wierna jest swej rasie, a nie jemu i Wakandzie. Wraz z Iluminatami przeciwdziałał kosmicznym Inkursjom. W tym czasie odrodził się jego konflikt z Namorem, a zemsta, jakiej dokonał w Nieskończoności na Atlantydzie, rozogniła tylko bratobójczą relację. Nastąpiły również dwa wewnętrzne bunty – związane z plemieniem Dora Milaje i grupą określającą się jako „lud”. Po tych wydarzeniach zmienił nieco swą politykę, porzucając absolutyzm na rzecz parlementaryzmu i roli nie tyle co władcy, a reprezentanta ludności. Przyłączył się też do grupy Ultimates.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?