10 rzeczy, których nie wiesz o Avengers: Wojna bez granic!

Od premiery filmu Avengers: Wojna bez granic minęły już 2 tygodnie. W tym czasie film zdążył zarobić już miliard dolarów wciąż ciesząc się rekordową frekwencją w kinach na całym świecie. Jeśli jesteście fanami Marvela na pewno macie już seans (może nawet nie jeden) za sobą. Jednak czy dostrzegliście w filmie wszystkie szczegóły i nawiązania? Po trzykrotnym obejrzeniu filmu postanowiłem podzielić się z Wami najciekawszymi spostrzeżeniami, których mogliście nie wychwycić oglądając najnowszy film o Mścicielach. Zaczynamy!


1. Morgan Stark – przyszły syn Tony’ego?

W pierwszej scenie poświęconej postaci Iron Mana widzieliśmy, jak Tony rozmawia z Pepper o przyszłym macierzyństwie. Stark mówi nawet narzeczonej o pomyśle na imię dla ich syna, które miałby mieć po irytującym wuju Potts – Morganie.

W jednej z pierwszych serii komiksów o Iron Manie Morgan nie był jego synem, a … irytującym kuzynem! Mało tego, Morgan Stark w swej zazdrości zapragnął z czasem ukazać światu swoją wyższość nad Tonym, przejmując część jego zasobów i kontrolę nad wirusem ultimo. Wstrzykując sobie niebezpieczną substancję, sam stał się złoczyńcą. Czy podobny los czeka w kinowym uniwersum syna Tony’ego?

preview


2. Wielcy nieobecni

Pewnie większość z Was zastanawiała się podczas seansu, gdzie podziali się Hawkeye i Ant-Man. Na to pytanie odpowiedziała w filmie Czarna Wdowa, informując Bruce’a Bannera, że poszli oni na ugodę z rządem (po wydarzeniach z Wojny Bohaterów) i przebywają obecnie w areszcie domowym, z którym możliwe, że będzie powiązana fabuła filmu Ant-Man i Osa.

Co jednak z innymi nieobecnymi? W scenie po napisach z filmu Thor: Ragnarok ocaleni Asgardczycy natrafiają na potężny statek Sanctuary 2, należący do Thanosa, co jest oczywistym prologiem do wydarzeń otwierających Wojnę bez granic. W filmie nie zobaczyliśmy jednak (żywych lub martwych) takich bohaterów, jak Walkiria, Korg oraz zabawny insekt – Mike. Czy oznacza to, że zginęli? Jest to mało prawdopodobne! 

W jednej ze scen z Wojny bez granic Thor opowiada Rocketowi o tym, że Thanos wymordował jego rodaków, wybijając POŁOWĘ załogi. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia o dużej roli Walkirii w przyszłości uniwersum oraz przewidywane kolejne występy Korga i Mike’a musieli oni wejść w skład szczęśliwej połówki kompanów Thora. Mam nadzieję, że zobaczymy ich w Avengers 4! Może nawet w scenach retrospekcji rozszerzającej spojrzenie na zdobycie Asgardzkiego statku?

Znalezione obrazy dla zapytania valkyrie korg

Zobacz również: Avengers: Wojna bez granic – recenzja największego widowiska Marvela!


3. Nowe uzbrojenie i umiejętności

Nikogo chyba już nie dziwi, że w każdym swoim filmie Iron Man ma nowy kostium. Teraz jednak doczekaliśmy się jednej z najbardziej zaawansowanych zbroi w historii komiksów o tej postaci – Bleeding Edge Armor. Nowe wdzianko Starka bazuje na rewolucyjnej nanotechnologii. Dlaczego jednak pomimo wielu spekulacji nie zobaczyliśmy już go w filmie Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów? Kluczowe były tutaj wydarzenia przedstawione w Czarnej Panterze, gdzie pod koniec dowiedzieliśmy się, że Wakanda otwiera się na świat, udostępniając również swoje technologie.To prawdopodobnie dzięki nim Tony Stark skonstruował nowe uzbrojenie, które podobnie jak nowy kostium T’Challi dosłowanie rozpływa się, okrywając superbohatera. Czy Stark może nas zaskoczyć czymś jeszcze lepszym? Znając Marvel Studios, z pewnością to jeszcze nie koniec!

Jak wiemy w wyniku wydarzeń przedstawionych w Wojnie Bohaterów Kapitan Ameryka odrzucił swoją tarczę. Jakby tego było mało, w najnowszej części Avengers nie widzieliśmy już nawet jego maski i gwiazdy na piersi. Mimo to spostrzegawczy fani zauważą nie lada smaczek w zdezelowanym stroju Rogersa. Pod wydrapanymi fragmentami kostiumu Kapitana (czy raczej Nomada) zauważyć możemy łuski, co jest oczywistym nawiązaniem do ikonicznego stroju bohatera z komiksów!

preview

W swoich magicznych sztuczkach podszkolił się również Doctor Strange, który przedstawił nam kilka nowych bardzo silnych zaklęć. Jednym z nich jest użycie najbardziej ikonicznej broni Strange’a – karmazynowych szarf Cyttorak, potrafiących utrzymać w swych pnączach nawet tak silnego przeciwnika jak Thanos, co pozwoliło na jego chwilowe obezwładnienie podczas pojedynku na Tytanie.

Nowy młot, a w zasadzie topór Thora, w komiksach nie należał tak naprawdę do niego. W jednej z historii Mavela Thor stoczył pojedynek z uwaga: humanoidalnym koniem o imieniu Beta Ray Bill, który jako jedyny w historii komiksów pokonał boga grzmotów w równym pojedynku, okazując się tym samym równie godnym, by dobyć młota nordyckiego bóstwa. Odyn nie zabrał jednak synowi oręża, a kazał wykuć dla Billa nową, równie potężną broń – Stormbreaker!

Podobny obraz

W filmie zobaczyliśmy również nową zbroje Spider-Mana, nazywaną w komiksach Iron-Spider. W oryginale Peter Parker otrzymał ją od Starka w wydarzeniu Civil War, aby móc przeciwstawić się w niej później Kapitanowi Ameryce. Nowy kostium i broń otrzymała również Czarna Wdowa.


4. Biały wilk

Kiedy w Wojnie bez granic po raz pierwszy widzimy Bucky’ego Barnesa zostaje on nazwany przez Czarną Panterę Białym wilkiem. Ten pseudonim nasuwa fanom komiksów Marvela nie tylko skojarzenie z Geraltem z Rivii, a z bohaterem Wakandy – Hunterem. Jego rodzice zginęli w katastrofie lotniczej w Wakandzie, a sam został przygarnięty przez króla, a zarazem ojca T’Challi – T’Chakę. Był oddanym sługą dworu oraz szefem tajnych służb Wakandy, które w filmie o Czarnej Panterze nazwano Psami Wojny. Z racji tego, że był jedynie przybranym bratem T’Challi nie mógł ubiegać się o prawa do tronu. Po przyjęciu imienia Biały Wilk nieraz wspomagał Czarną Panterę w jego potyczkach. Wiele więc wskazuje na to, że w filmach Marvela Bucky będzie związany z Wakandą na dłużej.

preview

Zobacz również: Avengers: Wojna bez granic – wiemy już, kto nie powróci w następnej części


5. Witaj Thanosie synu A’Larsa

Kiedy Thanos spotyka Red Skulla na Vormirze, słyszy powitanie, w którym pada imię jego ojca. Czy A’Lars pojawi się w w kinowym świecie Marvela? Tego nie wiemy, wiadomo jednak kim jest! 

A’Lars (nazwywany również Mentorem) był jednym z tytanów – synem Kronosa i bratem Zurasa. Łatwo doszukać się więc inspiracji mitologią grecką przy tworzeniu panteonu potężnych tytanów z komiksów Marvela. Co ciekawe, ojciec Thanosa nie był do niego podobny, przypominając wyglądem normalnego człowieka. Urodził się ponadto na Ziemi, z której wyganany został później w kosmos. Mentor jest jednym z najpotężniejszych bytów na kartach komiksów. W przeciwieństwie do Thanosa, nigdy nie miał chorych ambicji. Przed śmiercią Szalonego Tytana wziął na siebie odpowiedzialność za cały obłęd syna żałując tylko tego, że nie zabił go od razu po narodzinach. Poniżej możecie zobaczyć jak młody Thanos prezentował się ze swoją rodzinką:

preview


6. Outriders

Podczas bitwy w Wakandzie obrońcy Ziemi musieli zmierzyć się z Czarnym Zakonem, który do walki wysłał tysiące potwornych kreatur. W filmie nie zostało powiedziane, kim są te stworzenia, ani skąd pochodzą. To tzw. Outriders! Te czwororęcznę, humanoidalne stwory rodzą się wyniku genetycznej modyfikajci. Tworzone przez zakon Thanosa są mu bezgranicznie posłuszne, co tłumaczy ich samobójczy atak na wakandzkie pole siłowe. Outriders wybili w kosmosie tysiące istnienień, robiąc czystkę planet przed nadejściem Thanosa. 

Podobny obraz

Zobacz również: Kac po melanżu ostatecznym, czyli co dalej z MCU po Wojnie bez granic?


7. Cameo Stana Lee to nie wszystko!

Kiedy Strażnicy Galaktyki skradają się by dopaść Thanosa w bazie Kolekcjonera na Knowhere w jednej z klatek znajduje sie niebieski mężczyzna. Ujęcia trwa zaledwie moment, ale każdy fan serialu Bogaci bankruci pownien zauważyć, że niebieksie stworzenie to nie kosmita, a człowiek – dokładnie Dr. Tobias Fünke grany przez Davida Crossa, który w kultowym serialu również przybierał niebiską postać. 

Podobny obraz


8. Nawiązania do popkultury

Powyższe Cameo nie stanowiło jedynego nawiązania do popkultury w filmie. Największym było bez wątpienia to kiedy Spider-Man wpadł na pomysł odbicia Doktora Strange’a, inspirując się filmem Obcy 2. Nawiązanie do filmu Jamesa Camerona było na tyle dokładne, że nie dotyczyło jedynie wessania Ebon Mawa w kosmos, a sposobu, w którym został on póżniej przedstawiony, dryfując skulony w próżni niczym Ksenomorf unieszkodliwony przez Ripley

Niesamowicie trafne było również nazwanie Star-Lorda Flashem Gordonem przez Tony’ego starka. Bohater kultowego filmu SF podobnie jak Peter Quill został mimowolnie przenesiony w kosmos, skąd długo nie powrócił na ziemie. Na tym nie koniec! Nastoletni Groot przez większą część swojego czasu ekranowego zagrywa się w grę Arcade Defendrer, bądącą jednym z najbardziej rozpoznawalnych gier w latach 80′. 

Jednym z najśmieszniejszych nawiązań do kultury popularnej  w Avengers: Wojna bez granic jest Grimace. Dokładnie tak nazywa Thanosa Star Lord podczas pojedynku na Tytanie. Grimace to tak naprawdę fioletowy stworek wymyślony w kampanii marketingowej McDonald’s. Był on otyłym przeciwikiem Ronalda McDonalda, który podkradał kaloryczne napoje, opychając sie nimi bez umiaru. Może i jest między nimi jakieś podobieństwo? Zobaczcie sami! PS w polskim dubbingu słowo Grimace zastąpiono słowem Gucio. 

preview

Zobacz również: A co jeśli Thanos jest protagonistą? Rozważania na temat sensu Avengers: Wojna bez granic


9. YIBAMBE!

Widząc nacierające na Wakane siły Thanosa wojownicy Czarnej Pantery wykrzukują słowo YIBAMBETo słowo nie zostało oczywiscie wymyślone przez twórców filmu. W języku Khosa, którym posługuje się ok 20 milionów ludzi w południowej Afryce słowo yibambe oznacza wytrzymaj. Jak słuszeliśmy w filmie stanowi ono obok słynnego już Wakanda Forever jeden z okrzyków bojowych.

Znalezione obrazy dla zapytania avengers wakanda


10. Soul world

Jedną z największych zagadek Wojny bez granic jest tajemnicze miejsce, do którego Thanos przenosi się podczas filmu dwukotnie. Po raz pierwszy w chwili poświęcenia Gamory dla kamienia nieskończoności, drugi zaś  po dokonaniu symbolicznego pstryknięcia, którym unicestwa połowę żyjących istot w galaktyce. Pomarańczowe pustkowie to nic innego jak Soul world – inny wymiar, do którego przenieść może się osoba będąca w posiadaniu kamienia duszy. 

Według komiksów Marvela Soul world to zarówno raj jak więzienie, w którym przebywają ofiary potęnżnegokryształu egzystując w idealnej harmonii. Przedstawienie tego mistycznego wymiaru może być furtką, dzięki której zdematerializowani bohaterowie, jak i sama Gamora będą mogli powrócić do życia w Avengers 4. Czy tak się stanie? Na to musimy poczekać do 3 maja 2019 roku kiedy na kinowe ekrany wejdzie kolejny film o największych bohaterach uniwersum Marvela!

preview

Zobacz również: Zakończenie Avengers 4 ma wstrząsnąć posadami uniwersum Marvela!


Jeśli również wychwyciliście jakieś nieoczywiste smaczki bądź nawiązania piszcie w komentarzach!  

Ilustracja główna: Marvel Studios

Redaktor naczelny

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy . Redaktor naczelny, grafik i account manager. Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Fan Batmana, Dartha Vadera, Geralta z Rivii i innych "bad-assów" popkultury.

Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations, marketing oraz publicystykę wszystkich działów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?