K-animation – jakie filmy można zobaczyć w trakcie przeglądu koreańskich animacji?

W najbliższy weekend, czyli w terminie 23-25 kwietnia, odbędzie się przegląd koreańskich animacji K-animation. Wszystkie filmy można obejrzeć online na stronie MOJEeKINO.pl, a pojedyncze bilety kosztują 10 zł. W ramach wydarzenia zostaną pokazane zarówno filmy pełnometrażowe, jak i wybrane krótkie metraże nagradzane na wielu światowych festiwalach. Zachęcamy do wzięcia udziału w pierwszym takim przeglądzie w Polsce!

K-animation

fot: Centrum Kultury Koreańskiej

Od animacji do Zombie express
Yeong Sang-ho to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej kinematografii koreańskiej. Jest autorem nie tylko wyrazistych pełnometrażowych animacji, ale i entuzjastycznie przyjętych na całym świecie fabularnych hitów kina grozy. Jego Zombie express zgromadził przed ekranami miliony widzów, powodzeniem cieszyła się też druga część hitu – Półwysep. Reżyser zadebiutował pokazywanym w Cannes i Karlowych Warach Królem świń, który z miejsca stał się sensacją i początkiem imponującej kariery Yeonga Sang-ho. Opowieść o dwóch szkolnych kolegach i jednej rozmowie telefonicznej, która przywołuje dramatyczne wydarzenia z przeszłości to fascynująca historia z życia współczesnego koreańskiego społeczeństwa. Kino szorstkie i bezkompromisowe, chwilami brutalne, rysowane brudną kreską. Gdzie zaprowadzi bohaterów – i widzów – próba znalezienia odpowiedzi na parę bolesnych pytań? Przekonać się będzie można już 23 kwietnia w trakcie przeglądu K-animation na MOJEeKINO.pl.

Zobacz również: K-animation – pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji!

K-animation

fot: Centrum Kultury Koreańskiej

Parasite + k-pop = K-animation
Król świń to jeden z pięciu filmów pełnometrażowych, które zaprezentowane zostaną w sekcji Autorzy K-animation. Tak pozostałe tytuły zapowiada odpowiedzialna za program przeglądu Joanna Łapińska:

Widzowie zobaczą także wyrazistą Najdroższą, odkrywającą mroczne sekrety mieszkańców koreańskiej prowincji, słodko-gorzki portret dysfunkcyjnej rodziny pokazany w Moich psach, JinJin i Akidzie, zaskakujący dynamiczną kreską oraz ostrym, cynicznym spojrzeniem Będę mieszkać na półwyspie i – wreszcie – chwytającą za serce historię opuszczonych psów szukających dla siebie lepszego świata – Underdog. W tym ostatnim w jedną z ról wcielił się zresztą Do Kyung-soo z k-popowego zespołu EXO, w filmie słychać też Park So-dam, znaną widzom z roli córki z przeboju Parasite.

K-animation

fot: Centrum Kultury Koreańskiej/K-animation

Zobacz również: Czas łowów – recenzja filmu Netflixa. Ucieczka w noc

Animacja jest kobietą
Ważną częścią przeglądu K-animation będzie pierwsza w Polsce retrospektywa animacji autorstwa Jeong Da-hee – jednej z najwyrazistszych, najciekawszych twórczyń koreańskiej animacji. Ta część programu nosi tytuł Struktura świata, bo też reżyserka niestrudzenie zajmuje się w swoich filmach rozkładaniem świata na elementy pierwsze oraz załamywaniem czasoprzestrzeni, aby zajrzeć w powstałą w ten sposób lukę. Menedżer przeglądu Suk-hwa Hong, podkreśla:

Sekcja ta jest warta szczególnej uwagi. Medytacyjne, zapadające głęboko w pamięć i wyciszone kino Jeong Da-hee od lat zbiera nagrody na całym świecie.

I rzeczywiście, pokazywanego na K-animation Mężczyznę na krześle uhonorowano w Cannes, w Annecy – najważniejszym festiwalu animacji, w Lizbonie, w Chorwacji czy Hiroshimie. Pokazująca 5 krótkich metraży retrospektywa Struktura świata będzie kontrapunktem dla gorącej kreski filmów pełnometrażowych. Gratką dla publiczności będzie spotkanie online ze światowej sławy twórczynią. W dniu otwarcia K-animation (23.04) redaktor naczelny popularnego czasopisma filmowego EKRANy, Miłosz Stelmach, poprowadzi rozmowę z reżyserką Jeong Da-hee. Spotkanie będzie dostępne online.

przegląd koreańskich animacji

fot: Centrum Kultury Koreańskiej

Mniej znaczy więcej
Ostatnim elementem K-animation będzie wybór koreańskiej Krótkiej Formy. W ramach tej części programu pokazane zostaną cztery filmy krótkometrażowe – Dźwignie, Lisi chłopiec, Pietruszka oraz Wooga. Ich różnorodność estetyczna oraz gatunkowa – publiczność zobaczy m.in. komedię, dramat, kino alternatywne – są doskonałą próbką tego, co oferują koreańskie szorty.

Organizatorzy: Ambasada Republiki Korei w Polsce, Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce

Ilustracja wprowadzenia: Centrum Kultury Koreańskiej

Fan westernów, kina noir i lat 80. Woli pisać o filmach niż o sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?