the old guard background Advertisement

TOP 10 – Najlepsze seriale kostiumowe w historii!

 5. Poldark

Poldark to powstały na podstawie sagi Winstona Grahama, osadzony w osiemnastowiecznej Kornwalii dramat kostiumowy produkcji BBC. Tytułowy bohater, kapitan Ross Poldark (Aidan Turner) po powrocie z wojny amerykańskiej musi stawić czoła zupełnie nowej rzeczywistości: rodzinna posiadłość w ruinie, okoliczne kopalnie na skraju upadku, dawna miłość, Elizabeth (Heida Reed) zaręczona z jego kuzynem, Francisem (Kyle Soller). Oprócz tego na horyzoncie: największy i najbardziej wpływowy, knujący intrygę za intrygą wróg – George Warleggan (Jack Farthing) oraz tyleż oddana, co niepokorna Demelza Carne (Eleanor Tomlinson), spotkanie z którą zaowocuje prawdziwą rewolucją w życiu bohatera. Fenomen zaadaptowango przez Debbie Horsfield serialu polega przede wszystkim na świetnie dobranej obsadzie, zapierającej dech dbałości o detale (kostiumy, scenografia, muzyka, zdjęcia) i wielowątkowej, wywołującej całe spektrum reakcji – od wzruszenia po wzburzenie – fabule. Popularność, jaką cieszy się Poldark, sprawia, że czterdzieści lat po premierze pierwszej telewizyjnej wersji tej historii wywołuje ona naprawdę gorące dyskusje: na temat męskości, roli kobiety, tego, co akceptowalne i co niewybaczalne. Poleca się – nie tylko fanom gatunku!

Znalezione obrazy dla zapytania poldark


 4. Tabu

Niezwykle mroczna, znakomita historia, w której James Keziah Delaney (jak zwykle bezbłędny Tom Hardy) po powrocie do rodzinnej Wielkiej Brytanii zamierza stworzyć własne imperium handlowe kosztem Korony. Zaczyna się wielka, krwawa seria potyczek pomiędzy nim a przedstawicielami Kompanii Wschodnioindyjskiej. To wszystko daje bardzo dobry pretekst do ukazania malowniczego kontrastu pomiędzy kulturą czasów wiktoriańskich a dzikim, niezmierzonym światem, do którego zawędrował Delaney, wciąż nosząc w sobie traumę z przeszłości. Takiego gęstego, ponurego klimatu nie doświadczycie nigdzie indziej we współczesnych serialach.


3. The Crown

Ten najdroższy jak dotąd serial Netflixa opowiada niezwykłą historię królowej Elżbiety II. Produkcja jest elegancka, niezwykle wciągająca i brytyjska do szpiku kości (w najlepszym tego słowa znaczeniu!). Historia tej najdłużej panującej królowej jest pełna fascynujących historii, intryg i zwrotów akcji, które dotyczą nie tylko monarchini, ale też czasów, w jakich panuje. To wielka sztuka przedstawić politykę w tak wciągający i lekki sposób, a twórcom The Crown udało się to znakomicie. Opublikowany niedawno na platformie najnowszy sezon również nie powinien Was zawieść.

The Crown


2.  Zakazane imperium

Czasy prohibicji w USA, gangi walczące o wpływy i Steve Buscemi – ten serial już jest kultowy! Atlantic City z 1920 roku wygląda po prostu niesamowicie, ulice tętnią życiem, nie brakuje również świetnie przedstawionych typowych dla tamtych czasów drastycznych scen, sama produkcja zaś bogata jest w przeróżne barwne postaci. Na ich czele jednak stoi grany przez Buscemiego Enoch „Nucky” Thompson, słusznie porównywany do kreacji Jamesa Gandolfiniego z Rodziny Soprano. Po prostu prawdziwy rarytas.

Podobny obraz


1. Peaky Blinders

Z sezonu na sezon rodzina Shelbych nadal trzyma poziom. Choć ostatnie sezonu nie mają już takiej siły przebicia, jako całokształt jest to absolutne mistrzostwo! Cillian Murphy jako ambitny weteran wojenny, który stając na czele tytułowego gangu postanawia zagarnąć dla siebie rodzinne Birmingham, na drodze napotykając kolejnych wrogów do pokonania. Świetna scenografia, okraszona rewelacyjną muzyką są tutaj nieodłączną częścią widowiska.


Miłośników seriali kostimowych zapraszamy do odwiedzenia kanału Epic Drama!

preview


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Tomasz Rewers

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

It pisze:

Nie ma gry o tron?ani Ripper Street? Śmieszne…

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?