TOP 10 – Sean Connery to nie tylko James Bond. Przypominamy najlepsze filmy brytyjskiego aktora!

W dniu dzisiejszym, w wieku 90 lat, opuścił nas jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów w historii Hollywood. Sean Connery to dla większości oczywiście przede wszystkim James Bond, ale przecież ma on ogromny dorobek znakomitych występów zarówno w kinie o wysokich walorach artystycznych, jak i produkcjach komercyjnych oraz rozrywkowych. Może się zdarzyć tak, że młodsze pokolenia mogą tego perfekcyjnego szkockiego aktora nie kojarzyć, gdyż jego ostatnia filmowa rola datowana jest na 2003 rok. Postanowiliśmy więc w niniejszym tekście przypomnieć najlepsze pozabondowskie filmy z nim w roli głównej. Zapraszamy!

Zobacz również: TOP 10 – Nie tylko Han Solo i Indiana Jones! Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem!

najlepsze role sean connery

fot. materiały prasowe

10. Twierdza

Na początek prawdopodobnie najlepszy film Michaela Baya i dowód na to, że szkocki aktor odnajduje się nawet w kinie, w którym wybuchy dominują nad elementem ludzkim. W końcu nieprzypadkowo MTV wręczyło mu nagrodę Złoty Popcorn w 1997 roku! Connery wciela się tu w byłego agenta MI6, który zna więzienie Alcatraz jak własną kieszeń. Gdy generał Francis X. Hummel podnosi bunt, persona non grata staje się kluczowym graczem dla rządu. A pomaga mu pewien analityk, w którego wciela się Nicolas Cage.

9. Wielki napad na pociąg

Przejdźmy do filmu, w którym Sean Connery występuje u boku Donalda Sutherlanda pod batutą Michaela Crichtona – pisarza, scenarzysty i reżysera. Gra tu pewnego genialnego złodzieja, który dowiedział się o transporcie gotówki pewnym pociągiem. Wraz z towarzyszami wpada na karkołomny plan obrobienia go. Connery daje tu nie tylko przykład świetnego aktorstwa, w tym komediowego(!), ale również sam wykonuje popisy kaskaderskie! Ciekawostka: Brytyjczyk początkowo odrzucił rolę, jako „za ciężką”, ale po namowach i ponownym przeczytaniu scenariusza zdecydował się zagrać w filmie.


sean connery najlepsze filmy

fot. materiały prasowe

8. Morderstwo w Orient Expressie

Nie zapominajmy także o jednej z ciekawszych adaptacji książki Agathy Christie z Albertem Finneyem w roli Herculesa Poirota. To oczywiście słynna historia morderstwa w słynnym pociągu wśród ośnieżonych Alp. Sean Connery wciela się tam w jedną z istotnych drugoplanowych ról.

 

7. Człowiek, który chciał być królem

Na siódmej pozycji adaptacja powieści Rudyarda Kiplinga o tym samym tytule, gdzie Connery występuje u boku Michaela Caine’a, prywatnie jego przyjaciela. Grają dwóch awanturników, których celem jest nawiązanie do podbojów Aleksandra Macedońskiego i zdobycie pewnego Afgańskiego regionu. Connery sam wspomina w wywiadach, że to jeden z filmów, przy których najlepiej mu się pracowało.


najlepsze role i filmy sean connery

fot materiały prasowe

6. O jeden most za daleko

Nie mogło oczywiście zabraknąć tej znakomitej produkcji. Film Richarda Attenborough opowiada o słynnej operacji Market Garden, mającym na celu błyskawiczne otwarcie drogi do Berlina. Niestety, po drodze piętrzyły się rozliczne przeszkody związane z brakami w sprzęcie czy ignorancji wielu dowódców. Zdecydowanie jeden z wierniejszych od strony historycznej obrazów o II wojnie światowej z wybitnym aktorstwem – oprócz Connery’ego zagrali bowiem m.in. Anthony Hopkins, Gene Hackman czy Robert Redford.

 

5. Nieśmiertelny

Dochodzimy do pierwszej piątki, a tu oczywiście słynny obraz fantasy o świecie, po którym chodzą tytułowi nieśmiertelni – których jedyną możliwością na zejście ze świata było ścięcie im głowy. Connery gra niezapomnianą rolę mentora Connora Macleoda. Co prawda pojawia się także w kolejnej odsłonie, jednak może to pomińmy…


connery najlepsze filmy

fot. materiały prasowe

4. Polowanie na Czerwony Październik

Tuż za podium plasuje się film na bazie powieści Toma Clancy’ego, w którym Sean Connery gra legendarnego dowódcę Związku Radzieckiego, decydującego na z pozoru samobójczą ucieczkę z kraju do USA na najnowocześniejszym statku podwodnym. Wywiad amerykański i brytyjski z początku interpretują to jako możliwy atak, wobec czego wysyłają analityka Jacka Ryana, który ma całkiem inną teorię. Mistrzowski pokaz dramatycznego aktorstwa w kinie rozrywkowym.

 

3. Imię róży

Trzecia pozycja to świetna ekranizacja genialnej książki Umberto Eco. Connery gra tu ikoniczną i majestatyczną rolę Williama z Baskerville, obdarzonego ponadprzeciętnie bystrym umysłem zakonnika, który stara się rozwikłać zagadkę morderstw w pewnym benedyktyńskim klasztorze. U jego boku młody Christian Slater.


najlepsze filmy connery

fot. materiały prasowe

2. Nietykalni

Nie, nie chodzi o francuski hit komediowy, tylko znakomitą produkcję Briana De Palmy. Sean Connery dzieli i rządzi w Oscarowej roli Jima Malone’a, należącego do składu tytułowych „Nietykalnych” Elliota Nessa, którzy przyczynili się do wtrącenia za kratki Ala Capone.

1. Indiana Jones i Ostatnia krucjata

Prawdopodobnie najlepszy film o przygodach Indiany Jonesa. I nie ma się co dziwić, gdy taki gigant odgrywa rolę jego ojca. To niesamowicie wyważone kino przygody, na poziomie gatunku dzieło kompletne, a chemia pomiędzy poszukującymi Świętego Graala Fordem i Connerym jest po prostu niesamowita. Absolutnie zasłużona pierwsza lokata!


A na koniec pozostawiamy do wypełnienia ankietę o filmach z udziałem Seana Connery’ego, laureata Oscara, Złotego Globu i BAFTA.

Najlepszy film z Seanem Connerym to:

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

ilustracja wprowadzenia kadr z filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

raj pisze:

A gdzie „Ostatni smok”??? Moim zdaniem to była niewątpliwie NAJCIEKAWSZA – bo najbardziej nietypowa – rola Connery’ego…

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?