„Pitbull” Patryka Vegi w kinach w Wielkiej Brytanii i Irlandii!

Najnowszy film Patryka Vegi „Pitbull. Nowe porządki” trafi do dystrybucji kinowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jedna z największych sieci kin na Wyspach – Odeon – pokaże polską produkcję w aż trzydzisetu kinach w największych miastach na terenie obydwu krajów. Film oglądać będzie można od 15 kwietnia.

Pełnometrażową kontynuację kultowego serialu zobaczyło w Polsce ponad 1 milion 300 tys. widzów, co czyni tą produkcję drugim najpopularniejszym rodzimym tytułem tego roku. Film był pokazywany też w ograniczonej dystrybucji w Stanch Zjednoczonych w Chicago. W Wielkiej Brytanii i Irlandii „Pitbull: Public Order” trafi do kin m.in. w Londynie (Holloway, Panton Street, Streatham, Lee Valley, Kingston, Greenwich i Wimbledon), Manchesterze, Norwich, Liverpoolu, Southampton, Leeds, Birmingham, Glasgow, Edynburgu, Belfaście i Dublinie. Bilety rezerwować można na stronie sieci kin odeon.co.uk od przyszłego tygodnia. Oprócz tego w ten weekend film wyświetlany jest w sieci Showcase w Peterborough, a przyszłą sobotę w Derby.

pitbull uk1

Zobacz również: „Pitbull: nowe porządki” – recenzja filmu z Bogusławem Lindą

Film Vegi stara się wypełnić dużą lukę na brytyjskim rynku filmowym pod względem obecności polskich produkcji. W kraju, w którym nasi rodacy są drugą – po mieszkańcach Indii – pod względem pochodzenia grupą emigrantów, polskie kino jest obecne marginalnie. Największym jak do tej pory sukcesem finansowym była oczywiście „Ida” Pawła Pawlikowskiego, która zarobiła ponad pół miliona funtów. Zdobywca Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny pokazywany był tylko w szesnasu kinach. Kolejne tytuły w zestawieniu to „Jesteś bogiem” (270 tys. funtów) oraz „Sztos 2” (240 tys.).

W porówaniu z tym, filmy w językach hindi lub tamilskim pojawiają się we wszystkich sieciach kin w każdym tygodniu. Nierzadko wydarzeniom tym towarzyszą uroczyste premiery w centrum Londynu, przyciągające tłumy gapiów, chcących zobaczyć największe gwiazdy Bollywood jak Shah Rukh Khan, Kareena Kapoor i Salman Khan. Dwa największe przeboje zeszłego roku to „Brother Bajrangi” – zysk 2,7 mln funtów – oraz „Dilwale” – 2,3 mln. Międzynarodowe firmy dystrybucyjne, jak choćby Fox, mają także swoje filie, zajmujące się tylko i wyłącznie  sprzedażą tytułów z Azji Środkowej. Na tym tle polski przemysł filmowy ma jeszcze dużo do nadrobienia. Miejmy nadzieję, że zarówno dystrybutorzy, jaki i sieci kin, podejmą działanie, by dostarczyć polskim widzom w Wielkiej Brytanii najświeższe i najbardziej wyczekiwane tytuły.

pitbull uk2

Zobacz również: Nowy „Pitbull” Vegi będzie filmową trylogią!

Opis dystrybutora:

„Będzie zabójstwo. I ja w nim będę brał udział. A mówię ci to tylko dlatego, że mi tego nie udowodnisz”. Tymi słowami Bogusław Linda, w roli gangstera złamanego przeszłością, powraca na wielki ekran.
W filmie Patryka Vegi „Pitbull. Nowe porządki” rzuca wyzwanie niepokornemu policjantowi o pseudonimie Majami z mokotowskiej komendy. Gdy Majami zaczyna rozpracowywać grupę gangsterów, jego droga przecina się z bohaterami dawnego Pitbulla – Gebelsem, Igorem i Barszczykiem. Okazuje się, że sekcja zabójstw z Pałacu Mostowskich rozpracowuję Grupę Mokotowską do tematu „Gangu obcinaczy palców”, odpowiedzialnego za serię porwań i zabójstw. Policjanci z obydwu komend zaczynają rozumieć, że mają do czynienia z najsilniejszą organizacją przestępczą w Polsce i jeśli chcą ją rozbić, muszą ze sobą współpracować. Patryk Vega w sposób bezkompromisowy ukazuje życie policjantów, a także po raz pierwszy odsłania przed nami świat gangsterów. „Pitbull. Nowe porządki” to nowe spojrzenie na policję i przestępczość. „W ciągu 10 lat policja i przestępczość w Polsce zmieniły się tak bardzo, że postanowiłem to pokazać. Główny bohater policyjny, który pracował pod przykryciem w gangu handlarzy narkotyków, ma irokeza i jest cały wytatuowany. Dawniej tacy policjanci nie istnieli. To, co jest także odkrywcze w kolejnym to ukazanie środowiska gangsterów. Na potrzeby scenariusza udało mi się wniknąć w świat przestępców tak bardzo, że dokumentowałem go równie silnie, jak policję. W filmie nie ma praktycznie wymyślonych dialogów. Wszystkie sceny i sytuacje ukazujące policjantów i gangsterów są jeden do jednego przeniesione z życia. Liczne sceny zostały zrealizowane przy użyciu ukrytej kamery w zastanym tłumie. To męski pojedynek w świecie prawdziwych facetów”.

W filmie występują: Bogusław Linda, Piotr Stramowski, Andrzej Grabowski, Krzysztof Czeczot, Tomasz Oświeciński, Maja Ostaszewska, Agnieszka Dygant, Anna Mucha, Beata Kawka, Anna Karczmarczyk, Julia Pogrebińska.

Źródła: odeon.co.uk / pisf.pl / vuemovie.pl

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?