Advertisement
Advertisement

Roman Polański przestał być członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej

Roman Polański to nie tylko jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów w historii, ale i postać wielce kontrowersyjna – głównie przez wzgląd na głośne oskarżenia o molestowanie seksualne.

Nowy skład walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej został ogłoszony na początku jesieni i nazwisko Polańskiego wśród nich wywołało rzecz jasna nie lada kontrowersje. Ostatecznie wskutek wielu protestów, na czele z niezadowoleniem środowisk feministycznych, reżyser został jednym z 17 osób, których „z mocy prawa” pozbawiono honorowego statusu członka. Walne zgromadzenie liczy teraz tym samym 164 członków – 82 mężczyzn i 82 kobiety.

Fot. Lukasz Szelag/REPORTER

Zobacz również: John Travolta i Samuel L. Jackson znowu razem w reklamie nawiązującej do Pulp Fiction

Problemy z opinią publiczną Akademia miała już wtedy, gdy Oficer i szpieg Romana Polańskiego otrzymał aż 12 nominacji do nagrody Cezara, a w trzech z tych kategorii zatriumfował. Polski twórca dostał statuetkę dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz adaptowany, choć sam nie pojawił się na rozdaniu.

Źródło: PAP / Ilustracja wprowadzenia: Jonathan Reboah/PAP

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?