Polskie fantasy Wegnera Książką Roku w Rosji!

Mir Fantastiki, największy i najważniejszy magazyn fantastyczny w Rosji, rokrocznie przyznaje swoje nagrody literackie. W edycji za 2016 rok Książką Roku Fantasy zostały Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza polskiego pisarza, kilkukrotnego laureata Nagrody im. Janusza A. Zajdla Roberta Wegnera.

W Rosji pierwszy tom Opowieści, Północ-Południe, wydało w 2016 roku wydawnictwo AST. W Polsce ten zbiór opowiadań ukazał się w 2009 roku nakłądem wydawnictwa Powergraph. Szybko okazało się, że ksiażka zbiera u naszych wschodnich sąsiadów świetne recenzje i rozchodzi się jak świeże bułeczki – a sam autor często porównywany jest też do uznawanego tam za mistrza fantasy Andrzeja Sapkowskiego. 

Zobacz także: Te książki w Empiku sprzedawały się najlepiej w roku 2016!

W tym roku Wegner pokonał naprawdę mocną konkurencję. W kategorii Fantasy nominowano Henry’ego Liona Oldiego, Kena Liu, Lva Grossmana i rodzimego pisarza Aleksieja Pehowa. Jak podkreślają jurorzy, Wegner wygrał jednak z ogromną przewagą. 

Przechwytywanie

Jurorzy tak uzasadnili wybór:

Wygląda na to, że od czasów Andrzeja Sapkowskiego nie było nam dane zapoznać się z tak jasnym przykładem polskiego fantasy. Jednak Wegner w kwestii kreatywności nie przypomina specjalnie swojego wielkiego krajana. Jeśli można go do kogoś porównać, najlepszy będzie Joe Abercrombie. Są jednakowoż pewne podobieństwa między historiami z Opowieści o wiedźminie i opowiadaniami z tego zbioru.

Historie Wegnera są twarde, trudne, bezlitosne i poruszające z gorzką nutą w tle. Są trudne do zaklasyfikowana jako konkretny podgatunek fantasy. Przynależą jednocześnie do fantasy epickiego, heroicznego, przygodowego, mrocznego, mitycznego, romantycznego, detektywistycznego i żartobliwego… (…) Nie znajdujemy w tej prozie naprawdę żadnej słabości: fascynująca historia, doskonały research, realistyczny styl, realistyczne psychologicznie postaci, szeroki dobór pełnych akcji, miejscami łaiących serce historii. I ponad wszystkim kolejne książki, w tym pełnoprawne powieści, obsypane polskimi nagrodami.

Robert M. Vegner

W Polsce dotychczas ukazały się dwa zbiory opowiadań: Północ-Południe (2009) i Wschód-Zachód (2010) i dwie powieści: Niebo ze stali (2012) i Pamięć wszystkich słów (2015), a w roku 2017 ukaże się kolejny tom serii. Książki te otrzymały wiele nagród, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (trzykrotnie), Nagrodę Literacką Jerzego Żuławskiego (dwukrotnie) i inne.

Źródło: materiały prasowe, MIRF.ru, ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Interesuję się literaturą, z dużym naciskiem na fantastykę. Robiłam konwenty, dłubię na portalach. I dużo piszę o dinozaurach. Możecie mnie poczytać w różnych miejscach, ostatnio na blogu MatkaPrzełożona.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?