Kim jest Kapitan Marvel? Historia superbohatera #52

Historia Kapitan Marvel

Źródło: materiały prasowe

Zobacz również: Kim jest Dredevil? Historia superbohatera #44

Carol Danvers urodziła się jako najmłodsza spośród trójki rodzeństwa w Bostonie. W wieku osiemnastu lat opuściła dom i wstąpiła do Sił Powietrznych, wróciła jednak do domu po śmierci brata. Tam jej kariera rozkwitła co szybko zostało zauważone. Zaproponowano jej pracę w wywiadzie pod dowództwem Nicka Fury’ego. Podczas tej służby poznała swą pierwszą miłość- Michaela Rossiego, z którym stworzyła znakomity duet. Miłość musiała jednak ustąpić sprawom zawodowym, a te były coraz bardziej absorbujące. Na drodze Danvers pojawili się bowiem tacy bohaterowie jak Wolverine, Victor Creed czy Czarna Wdowa. Prawdziwy przełom miał jednak dopiero nadejść. Carol przeszła do NASA, spełniając swe dziewczęce marzenia o lotach w kosmos. A skoro kosmos to i kosmici, a konkretniej Imperium Kree. Naukowcy znaleźli bowiem należącego do tej cywilizacji robota Strażnika, który przebudził się w trakcie badań. Na pomoc ruszył Kapitan Mar-Vell i miało to być jedne w wielu spotkań Danvers z jej wojownikiem Kree. Najistotniejsze okazało się to, podczas którego Mar-Vell starł się Yan-Roggiem. Wówczas Carol została pchnięta na uszkodzone urządzenie zwane Psycho-Magnitronem. Konstrukt ten spełniał w cudowny sposób marzenia użytkownika. Carol zaś pragnęła kosmicznej przygody i mocy podobnych do tych należących do Mar-Vella. Psycho-Magnitron zmodyfikował jej kod genetyczny, czyniąc z niej połowicznie Kree. Warto jednak zaznaczyć, że pierwotna geneza mocy z biegiem lat uległa kilku modyfikacjom. Nadnaturalne moce zaczęły uaktywniać się powoli, a po drodze Carol miała sporo całkiem ludzkich problemów. Kłopoty zawodowe w NASA, kolejno konflikt z agencją po publikacji demaskatorskiej książki i status celebrytki dzięki jej sukcesowi. Kłopoty dopiero nadeszły, gdy Carol zaczęła tracić przytomność i podczas takich stanów działała jako superbohaterka Ms Marvel. Miała okazję wówczas współdziałać z Avengers czy Spider-Manem.

Źródło; materiały prasowe

Zobacz również: Kim jest Spider-Man? Historia superbohatera #3

W Avengers zastąpiła Scarlet Witch i wraz z zespołem walczyła z klasycznymi łotrami świata Marvela jak Absorbing Man. Bohaterka kolejno popadła w konflikt z Mystique, Hellfire Clubem i Bractwem Złych Mutantów. Po tym nastąpił jeden z dziwniejszych epizodów w życiu heroiny. Została ona bowiem uprowadzona przez syna Immortusa imieniem Marcus do wymiaru Limbo. Tam zmanipulował ją i uwiódł, w wyniku czego Carol zaszła w ciążę. Dość niezwykłą, gdyż trwającą jedynie dwa dni, po których urodził się klon Marcusa już poza Limbo, w pełni dorosły już po dobie od narodzin. Pobyt na normalnym wymiarze powodował jednak też jego szybsze starzenie. Ms Marvel wciąż jednak znajdowała się pod kontrolą Marcusa i powróciła wraz z nim do Limbo, tam jednak kopia Marcusa wciąż się starzała. Niebawem zmarł, lecz Carol odnalazła drogę ucieczki i po powrocie porzuciła tożsamość superbohaterki, zrywając też kontakt z Avengers. Krótko po przeprowadzce do San Francisco Danvers w wyniku intrygi Mystique, wdała się w walkę z Rogue, która pochłonęła część jej mocy i wspomnień. Carol niemal utraciła pełnię swych mocy i przed upadkiem z mostu Golden Gate uratowała ją Spider-Woman. W powrocie do zdrowia pomógł jej Charles Xavier, do którego drużyny wkrótce też wstąpiła. Dalej w wyniku porwania jej i innych członków X-Men przez radę Brood i ich manipulacje genami bohaterów Carol stała się władającą energią Binary. W tej postaci zniszczyła ojczysta planetę Brood i Madrizar, uwalniając zniewoloną przez nich rasę Ascanti. W wyniku konfliktu z X-Men i Rogue ponownie opuściła Ziemię i wstąpiła do zespołu Starjammers. Szereg wydarzeń, takich jak walka z Deathbird, Skeletronem i czasowym powrotem wspomnień sprawiły, że Carol popadła w alkoholizm. Niemały wpływ na to miała tez utrata mocy Binary. Wkrótce jednak jej mocy powróciły do poziomu Ms Marvel i wraz z Avengers już jako Warbird skonfrontowała się z Morgana Le Fay. Mimo aktywnego uczestnictwa jej problemy alkoholowe nie zniknęły i wkrótce dały o sobie znać. Unikając oficjalnego wykluczenia z drużyny, sama opuściła jej szeregi. Pomocny wówczas okazał się Tony Stark, sam swego czasu mający problemy z tego samego powodu.

Źródło: materiały prasowe

Wsparcie Iron Mana okazało się bezcenne. Carol wyszła z nałogu i znów zaczęła aktywnie działać jako superbohaterka. Jednym z jej największych wówczas osiągnięć była istotna rola w pokonaniu Kanga Zdobywcy. Wtedy też spotkała inną wersję Marcusa, który pomógł w jednej z kluczowych walk. Carol została doceniona i zyskała nawet szacunek prezydenta USA, który mianował ją Głównym Taktykiem w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego. Kariera biurowa nie była jednak marzeniem walecznej heroiny i wkrótce wróciła do akcji. U boku Logana i Kapitana Ameryki walczyła z antymutancką organizacją, a z Thunderbolts stawiła czoło Fathom Five i Hydrze. W wyniku wydarzeń z Rodu M Carol stała się Kapitan Marvel, a gdy rzeczywistość wróciła do normy, w pełni uświadomiła sobie, że praca urzędnika nie jest dla niej. Powróciła do wizerunku Ms Marvel, była też obezna na ślubie i narodzinach dziecka Jessici Drew/Spider-Woman. W czasie w Wojny Domowej wsparła Tony’ego Starka i była aktywną uczestniczką jego działań po rezygnacji Steve’a Rogersa z roli Kapitana Ameryki. W czasie Tajnej Inwazji władzę przejął rzekomo resocjalizowany superłotr Norman Osborn, który stworzył własną drużynę Mścicieli. W miejsce Carol zatrudniona została niejaka Moonstone. Carol zeszła więc do podziemia, a po okresie Dark Reign. Po upadku Asgardu zniszczonego przez Sentry’ego, Carol i jej towarzysze znów utworzyli Avengers. Wdała się też w romans ze Spider-Manem i spotkała odrodzonego Mar-Vella. Wojownik Kree powrócił jednak na krótko, poświęcając życie w obronie stolicy Kree, planety Hala. Po tym wydarzeniu przejęła tytuł Kapitana. W Avengers kontra X-Men stała po stronie Mścicieli i krótko po nim wraz zresztą drużyny starła się w Thanosem i Budowniczymi w Nieskończoności. Stanęła po stronie S.H.I.E.L.D. gdy wyszła na jaw sprawa z Inkursjami. W międzyczasie dorobiła się naśladowczyni, która, choć dysponowała innym zestawem mocy, zaczęła używać pseudonimu Ms Marvel. Po Tajnych Wojnach jej pozycja znacznie wzrosła. Zaczęła pełnić istotne role w Alpha Flight, A-Force i Ultimates, gdzie z tymi ostatnimi zdołała nawet odmienić naturę Galactusa. Nadeszła jednak Civil War II i Carol stała się liderka jednej ze stron konfliktu. W wyniku kolejnego bratobójczego wydarzenia zginął War Machine, She-Hulk znalazła się w śpiączce, a Bruce Banner stracił został zabity przez Hawkeye’a. W czasie Secret Empire broniła planety przed atakiem Chitauri i wpadła w zasadzkę Kapitana Ameryki, który pozostawił ją i szereg innych herosów poza Ziemią, okrytą od tej pory specjalnym polem siłowym. Wkrótce okazało się, że Kapitan Ameryka nie jest do końca tym, za kogo się podaje i dawny status świata herosów wrócił do normy, choć po kolejnym kryzysie, nie cieszyli się oni już takim zaufaniem.

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?