Flmy dokumentalne 2019 – Ranking filmów, które warto obejrzeć!

Oto najlepsze filmy dokumentalne 2019 roku! Od piłki nożnej, poprzez muzykę, aż po wielkie skandale. Dokumenty to gatunek bardzo obszerny, w naszym zestawieniu znajdziecie te filmy, które były najbardziej polecane i popularne. Prezentujemy ranking najlepszych filmów dokumentalnych 2019!


Zobacz również: Najlepsze dramaty 2019 roku

1. Tylko nie mów nikomu (2019)

Reżyseria Tomasz Sekielski Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
80
zobacz zwiastun

Film koncentruje się na przedstawieniu problemu pedofilii wśród polskich księży.

nasza recenzja
polecasz tę produkcję? 80%

2. Diego (2019)

Reżyseria Asif Kapadia Gatunek Biograficzny, Dokumentalny, Sportowy Nasza ocena
80
zobacz zwiastun

Historia Diego Maradony – ikony, oszusta, łajdaka, boga – człowieka, którego charyzma, ambicja i talent wyniosły na sam szczyt, żeby za chwilę zrzucić go z piedestału.

nasza recenzja
polecasz tę produkcję? 50%

3. Fyre: Najlepsza impreza, która nigdy się nie zdarzyła (2019)

Reżyseria Chris Smith Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
80

Festiwal Fyre był reklamowany jako luksusowe wydarzenie muzyczne na prywatnej wyspie, ale zbytnia pewność siebie organizatora doprowadziła do wielkiego fiaska.

polecasz tę produkcję? 50%

4. Leaving Neverland (2019)

Reżyseria Dan Reed Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
80

Dwaj mężczyźni, którzy w dzieciństwie przyjaźnili się z Michaelem Jacksonem, opowiadają swoje historie.

nasza recenzja
polecasz tę produkcję? 50%

5. Kraina miodu (2019)

Reżyseria Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
75

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód

polecasz tę produkcję? 50%

6. Świadkowie Putina (2019)

Reżyseria Witalij Manski4 Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
75

Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu reżyser tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

polecasz tę produkcję? 50%

7. W rytmie Kuby (2019)

Reżyseria Danny Clinch, T.G. Herrington Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
70
zobacz zwiastun

„W rytmie Kuby” opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i odkrywa połączenie, które przebiega znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. Dołącz do zespołu, który przemierza Kubę w poszukiwaniu rodzimej muzyki. Muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie. Zobacz, jak spotkania z najbardziej kultowymi muzykami Kuby prowadzą do spontanicznej i uduchowionej współpracy.

polecasz tę produkcję? 50%

8. Apollo 11 (2019)

Reżyseria Todd Douglas Miller Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
70

Film dający wiele ciekawych informacji na temat pierwszego lądowania człowieka na księżycu.

polecasz tę produkcję? 50%

9. Amerykańska fabryka (2019)

Reżyseria Julia Reichert, Steven Bognar Gatunek Dokumentalny Nasza ocena
60

Twórcy zabierają widzów do amerykańskiego stanu Ohio, gdzie analizują działania chińskiego miliardera, który na terenie opuszczonej fabryki General Motors otwiera własny zakład produkcyjny i zatrudnia w nim dwa tysiące amerykańskich pracowników. Choć na początku wszyscy tryskają optymizmem, wkrótce dochodzi do zderzenia napędzanej nowymi technologiami chińskiej rzeczywistości z realiami życia amerykańskich robotników.

polecasz tę produkcję? 50%

10. Pavarotti (2019)

Reżyseria Ron Howard Gatunek Biograficzny, Dokumentalny Nasza ocena
50
zobacz zwiastun

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, by słuchała go moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

nasza recenzja
polecasz tę produkcję? 50%

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?