Bal Czterdziestu Jeden – recenzja filmu. Seks skandal XIX wieku

Seks, władza i pieniądze – największe słabości ludzkie, które często też są powodem licznych problemów. W dobie Internetu, kiedy przekazywanie informacji jest nad wyraz łatwe, jesteśmy świadkami ujawniania kolejnych afer. W szczególności głośnym echem odbijają się seks skandale, w które zamieszani są ludzie z pierwszych stron gazet. Jednak cofnijmy się w czasie, kiedy zgorszenie obyczajowe było zbrodnią, a ludzie, którzy mieli związek z władzą byli wybielani. Meksyk to kraj, w którym wartości rodzinne liczą się nad wyraz mocno. Pod koniec XIX wieku Meksykiem wstrząsną skandal obyczajowy, w który byli zamieszani najwyżsi rangą politycy oraz urzędnicy. Bal Czterdziestu Jeden to historia nie tylko skandalu ale również dramatu jaki dotknął jedną z najbardziej wpływowych meksykańskich rodzin.

Bal Czterdziestu Jeden to najnowszy meksykańsko-brazylijski dramat biograficzny. Film oparty jest na prawdziwych zdarzeniach i słynnej akcji policyjnej nazywanej Dance of Forty-One. Główną rolę w filmie gra Alfonso Herrera, którego można kojarzyć z filmu Sens8 czy niegdyś popularnej młodzieżowej telenoweli Zbutnowani.

Bal Czterdziestu Jeden to historia młodego i ambitnego polityka Ignacio De La Torre. Poślubia on córkę ówczesnego prezydenta Porfirio Diaza – Amade. Jako zięć prezydenta, Ignacio pnie się po szczeblach kariery politycznej prowadząc przy tym drugie życie. De La Torre jest homoseksualistą i członkiem tajnej społeczności. Pozorna równowaga między dwoma światami Ignacio, utrzymuje się do momentu kiedy poznaje Evaristo. Zostaje on 42. członkiem klubu. Tajemnica wychodzi na jaw, a kończy ją nalot policji na jedną z imprez Ignacia nazywaną Tańcem 41.

Filmy w których na początku dowiadujemy się, że są na podstawie prawdziwych zdarzeń od razu zyskują naszą ciekawość. Podobnie jest z meksykańsko-brazylijską produkcją. Film skupia się na wydarzeniach, praktycznie nieznanych szerszej publiczności. Poznajemy również historię kraju, o którym na co dzień wiele nie słyszymy, a także kojarzy nam się jako odległe oraz egzotyczne miejsce. W produkcji zostają też przedstawione aspekty i wartości społeczne jakie były popularne w społeczeństwie meksykańskim w XIX wieku.

Fabuła skupia się na trzech płaszczyznach – karierze Ignacia, jego zakazanemu uczuciu do Evaristo i nieszczęśliwej miłości Amady. Twórcy filmu przedstawiają nie tylko dramat Ignacio, ale również jego żony. Marzenia kobiety o szczęśliwym małżeństwie szybko się rozpadają, a czarę goryczy przelewa brak zainteresowania seksualnego męża.

fot. Bal Czterdziestu Jeden (2021)

Produkcja przykuwa uwagę detalami. Zarówno kostiumy jak i rezydencje w których dzieje się akcja filmu są wykonane z dokładnością i z wieloma szczegółami. Mocno przykuwają uwagę widza. Fabuła filmu jest prowadzona w sposób intymny i kameralne, bez udziału muzyki. Jednak kiedy się ona pojawia stanowi dopełnienie danej sceny.

Zobacz również: Ferajna z Baker Street- recenzja serialu. Świeża krew przejmuje Baker Street

Niestety narracja filmu jest prowadzona w sposób bardzo wolny. W pewnych momentach powoduje to nawet rozkojarzenie i zaczyna nudzić widza. Twórcy filmu skupiają się zbyt często na przybliżeniach, które kojarzą się z typowymi telenowelami. Nic one nie wnoszą, a zostawiają jedynie wrażenie tandety i kiczu. Można się także zastanawiać, czy historia została wykorzystany w pełny sposób. Dostajemy wątki, które nie mają zakończenia.

fot. Bal Czterdziestu Jeden (2021)

Bal Czterdziestu Jeden to zdecydowanie kino ze średniej półki. Zarówno gra aktorska jak i całokształt jest na mocno średnim poziomie. Faktem broniącym produkcje jest to, że powstała na podstawie prawdziwych zdarzeń. Wydarzenia które mają miejsce w filmie są interesującą lekcją historii kraju, o którym nie uczymy się wiele.


Ilustracja wprowadzająca: fot. Netflix

Stały współpracownik

Entuzjastka literatury i kina. Wielbicielka odkrywania nowych seriali oraz filmów. Poza tym ogromna fanka Formuły 1 i Disneya

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?