Niepodległość – premiera wyjątkowego dokumentu w poniedziałek na Polsacie

Dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów filmowych, powstał niezwykły film dokumentalny pt. Niepodległość. Jego premiera w poniedziałek 12 listopada o 20:30 w Telewizji Polsat.

Niepodległość to dokument ukazujący fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości. To również kolejny po Powstaniu Warszawskim polski film non-fiction, który powstał w oparciu o materiały archiwalne. Nieznane i niepublikowane dotąd nagrania zostały poddane cyfrowej obróbce i pokolorowane. W filmie wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie i polskie z lat 1914-1923.

„Trzeba pamiętać, że w owych czasach filmowano przede wszystkim ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby, koronacje” – mówi reżyser filmu Krzysztof Talczewski i dodaje: „Nam się udało pozyskać materiały ukazujące prostego człowieka, i na tym polega ich oryginalność”.

Zobacz również: Minister Kultury tłumaczy się z braku hollywoodzkiej superprodukcji o polskiej historii

Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, materiały nakręcone sto lat temu nieudźwiękowione i czarno-białe, zyskały kolor oraz dźwięk. I to chyba było najtrudniejsze dla twórców, by przywróć gwar ulic sprzed stu lat.

„100 lat temu nie nagrywany dźwięku tylko obraz” – mówi realizator dźwięku Aleksander Stachiewicz, „My musimy sobie wyobrazić, jak to wszystko mogło brzmieć, przecież sto lat temu dźwięk był zupełnie inny” – konkluduje Stachiewicz.

Za reżyserię odpowiada Krzysztof Talczewski. Scenariusz przygotowali Talczewski oraz Mirosław Bork. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Uroczysta premiera filmu Niepodległość pod patronatem narodowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego, odbędzie się w Teatrze Wielkim 12 listopada 2018. Całość wydarzenia wraz z filmem będzie transmitowana w Telewizji Polsat od godziny 20.30.

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materialy prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?