Andrzej Sapkowski żąda ogromnych pieniędzy od CD Projektu!

Jeśli faktycznie co jakiś czas niektóre osoby zapominają, że pierwowzorem wiedźmińskich historii są książki Andrzeja Sapkowskiego, sam autor potrafi skutecznie o sobie przypomnieć. Szkoda tylko, że odbywa się w takich okolicznościach. Pisarz uznał, że pora się mocniej upomnieć o swoje i chce wyciągnąć od CD Projektu horrendalną sumę.

Mowa tutaj aż o 60 milionach złotych. Prawnicy Sapkowskiego starają się przede wszystkim skorzystać z art. 44 o prawie autorskim, gdzie mowa jest o sytuacji, gdy otrzymane uprzednio wynagrodzenie nie jest współmierne do osiągniętych korzyści przez aktualnych właścicieli danej marki. Co więcej, strona podkreśla, że żądania i tak mogłyby być wyższe, biorąc pod uwagę niesamowite sukcesy gier, z Wiedźminem 3 na czele.

Wiedźmin

Fot. Materiały prasowe

Zobacz również: Red Dead Redemption 2 z nowym materiałem prezentującym rozgrywkę!

CD Projekt uważa powyższe żądania za całkowicie pozbawione podstaw.

W ocenie spółki żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokościSpółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami nabyła prawa do utworów pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia – możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy.

Dodatkowo CD Projekt Red podkreśla, iż zależy im na utrzymywaniu dobrych kontaktów z samym autorem i będą chcieli rozwiązać sprawę polubownie. Tak czy inaczej, Sapkowski znowu zaskoczył wszystkich i nie poprzestał na samym opowiadaniu w wywiadach o swojej „głupocie”, gdy miał odsprzedać prawa do uniwersum za śmiesznie niską kwotę. A na dalsze rozwinięcie tej sprawy musimy zaczekać.

Źródło: businessinsider.com / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?