Pierce Brosnan – czy wiesz o nim wszystko? Infiltracja #59

1. Skąd się wziął przyszły agent 007?

Urodzony w maju 1953 roku w małej mieścinie na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Dzieciństwo aktora nie należało do najłatwiejszych, ojciec opuścił rodzinę, gdy Pierce był jeszcze niemowlęciem. Gdy był w wieku 4 lat, jego matka również opuściła rodzinny dom, aby podjąć się pracy w Londynie jako pielęgniarka. Od tego czasu młodym Piercem opiekowali się dziadkowie oraz najbliższa rodzina. 

Moja matka była odważną kobietą, podjęła stanowczy krok decydując się na wyjazd do Anglii. Chciała po prostu lepszego życia dla mnie i dla siebie.

Ostatecznie aktor opuścił Irlandię w wieku 11 lat, aby dołączyć do swojej matki i jej nowego męża. Widmo alienacji dalej ciążyło nad aktorem w czasach szkolnych po przeprowadzce do Londynu. Jego szkolni rówieśnicy dokuczali mu przede wszystkim z powodu jego irlandzkiego pochodzenia. Do tego stopnia, że Irlandczyk stało się jego przezwiskiem. Aktor rzucił szkołę w wieku 16 lat podejmując decyzję o zostaniu malarzem. W czasie warsztatów artystycznych w teatrze zauważył połykaczy ogni i innych ulicznych performerów, postanowił do nich dołączyć. Cyrkowcy zaoferowali Pierce’owi pracę, która zaowocowała 3-letnią współpracą. Postanowił później rozwijać swoje talenty już bardziej pod kątem aktorskim w Drama Centre w Londynie. 

2. Pierwsze role?

Aktor przebył długą drogą zanim stał się rozpoznawalnym nazwiskiem. Zaczynał jako asystent menadżera w teatrze, gdzie dostał swoją pierwszą rolę w popularnej sztuce Doczekać zmroku. Pół roku później został zauważony przez samego Tennessee Williamsa, twórcę takich sztuk jak Tramwaj zwany pożądaniem, który zaproponował mu udział w swojej autorskiej sztuce The Red Devil Battery Sign. Williams był tak zachwycony występem młodego Brosnana, że wysłał mu osobiście telegram z podziękowaniem, którego Pierce ma do dziś. Rola zapewniła mu sławą na wyspach brytyjskich oraz zapoczątkowała karierę w telewizji. Aktor pojawił się w kilku telewizyjnych produkcjach, grając mniejsze lub większe role, jednak to angaż w Detektywie Remington Steele rozsławił jego nazwisko w Stanach. 

Zobacz również: Kim jest Paul Thomas Anderson? Infiltracja #58

 3. Przełom w karierze

Niewątpliwie postać agenta w służbie Jej Królewskiej Mości jest jego najbardziej rozpoznawalną rolą. Była na tyle przełomowa, że sam rozgłos związany z jego potencjalnym udziałem popchnął jego karierę do przodu. Pierwszy raz pojawił się na planie Tylko dla twoich oczu, w którym grała jego pierwsza żona Cassandra Harris. Producent zachwycony osobą Pierce’a gotowy był powierzyć mu angaż jako następca Rogera Moore’a. W 1987, kiedy stacja NBC anulowała serial o przygodach detektywa Remingtona Steele, pojawiła się pierwsza oficjalna propozycja, aby Pierce Brosnan zagrał kolejnego Bonda. Jak na ironię, rozgłos związany z tą decyzją wskrzesił serial i Brosnan bezskutecznie próbując wymigać się z kontraktu. niestety zmuszony był zrezygnować z roli Bonda na cześć Timothy Daltona, który przejął rolę agenta 007 na dwa następne filmy. Na przełomie lat 80 i 90 Pierce pojawiał się w wielu telewizyjnych produkcjach i filmowych projektach, aby wreszcie w 1995 roku móc zamówić wstrząśnięte nie zmieszane w jego bondowskim debiucie Goldeneye

4. Największa zawodowa wpadka?

Pierce Brosnan to aktor o wielu talentach, niestety śpiew nie jest jednym z nich. Jego występ w Mamma mia! zderzył się z surową falą krytyki. Film sam w sobie nie wykorzystał swojego potencjału zarówno historii, jak i obsady oraz prezentował wątpliwy poziom realizacji. Jednak to właśnie sceny śpiewane z udziałem Pierce’a generowały najwięcej negatywnych komentarzy. Nie można odmówić jednak aktorowi starań, jak sam stwierdził na tym etapie kariery, chciał spróbować czegoś więcej, poszerzając swoje aktorskie horyzonty. Biorąc pod uwagę, że zatwierdził swój udział w produkcji niewiele o niej wiedząc, stwierdził później, że zgodziłby się na każdy projekt, w którym udział bierze Meryl Streep. Do Grecji na plan filmowy przyleciał wraz z rodziną i dziećmi, które nie mogły doczekać się aż ich tata zacznie tańczyć i śpiewać. Ostatecznie produkcja znalazła wielu wielbicieli oraz okazała się finansowym hitem, więc w żaden sposób nie zagroziła karierze irlandzkiego aktora. 

https://www.youtube.com/watch?v=pvTEvmhnAMk

5. Za co kochamy Pierce’a Brosnana?

 Urok, charyzma, szarmanckość, te trzy cechy przyniosły aktorowi największe uznanie wśród fanów. Pomimo mieszanej krytyki dotyczącej jego późniejszych ról, nie można mu odmówić skrupulatności w przedstawianiu swoich postaci. Nie jest to co prawda aktor tysiąca ról, gdyż są pewne wzorce, w których odnajduje się najlepiej, jak kolejne reinkarnacje bondowskich archetypów czy komediowe występy pokroju Kumple na zabój. Niejednokrotnie sama jego osoba ratowała słabsze produkcje, dodając im żywotności. Poza planem filmowym Pierce udziela się w wielu akcjach charytatywnych. Jest ambasadorem irlandzkiej sekcji UNICEF od 2001 roku. Brał udział w kampanii przeciwko AIDS razem z Liamem Neesonem oraz wspierał małżeństwa homoseksualne. Zbojkotował nawet francuską premierę Goldeneye, aby wspomóc Greenpeace w protestach przeciwko francuskim testom nuklearnym. Wrócił do swojego malarskiego hobby sprzedając później namalowane przez siebie obrazy na cele charytatywne. W czasie choroby jego pierwszej żony, wstrzymał swoją aktorską karierę, aby spędzić z nią czas.

7. Gust filmowy

W wywiadzie dla portalu Rottentomatoes aktor przedstawił piątkę ulubionych filmów.

Czarnoksiężnik z Oz (1939)

Brałem udział w musicalu Czarnoksiężnika z Oz, kiedy opuściłem szkołę teatralną. To było w 76′, w formie świątecznej pantomimy, stąd też film utkwił mi w głowie do dziś. Chciałbym powiedzieć, że grałem którąś z głównych ról, niestety byłem czekoladowym drzewem. To wspaniały film, świetnie zaaranżowany i zagrany. If I were king of the forest to jedna z moich ulubionych piosenek 

Ojciec chrzestny (1972)

Jestem wielkim fanem Marlona Brando. Jego rola jako Don Corleone była po prostu zniewalająca. Po dzień dzisiejszy ogląda się go świetnie. Film jest spektaklem amerykańskiej narracji z inspirującym występem Brando. Jeśli jesteś emocjonalnie poruszony przez aktora, chcesz być jak oni, być częścią procesu tworzenia filmów. 

Angielski pacjent (1996)

Ralph Fiennes jest niezwykłym aktorem. Uwielbiam romantyczność tego filmu. Jeśli masz do dyspozycji świetnego aktora, dobrą historię i niesamowity soundtrack, film po prostu porusza wszystkie twoje zmysły. 

Aż poleje się krew oraz To nie jest kraj dla starych ludzi (2007)

Nie jestem w stanie stwierdzić, który z tych filmów jest dla mnie lepszy. Tamtego roku oglądałem je praktycznie na zmianę. Fenomenalna praca reżyserów, scenarzystów i aktorów. Javier bardem i Daniel Day Lewis są po prostu ikoniczni. Kiedy pojawiają się na ekranie, wiesz, że nie jesteś w stanie odciągnąć od nich wzroku. Nie byłbym wstanie ocenić jednego filmu ponad drugim, oba są dla mnie niesamowitym filmowym doświadczeniem.

8. Ciekawostki

  • W wielu 12 lat obejrzał swój pierwszy film, był nim Goldfinger.
  • Sporo scen w filmie Góra Dantego przysporzyło mu wiele trudności z powodu klaustrofobii.
  • Jego ulubionymi filmami o przygodach Jamesa Bonda są Pozdrowienia z Rosji oraz Tylko dla twoich oczu. Najmniej lubianym z kolei jest W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości.
  • Był brany pod uwagę do roli batmana w wersji Tima Burtona z 1989 roku.
  • W 2004 Quentin Tarantino wyraził chęć nakręcenia swojej wersji Casino Royale z Brosnanem w roli głównej. Propozycja została odrzucona przez producentów Bonda.
  • Jest wielkim fanem Doktora Who.
  • Po podpisaniu kontraktu na filmy z Bondem, Brosnan nie mógł założyć smokingu w żadnym innym filmie. Było to problematyczne dla personelu odpowiadającego za garderobę w filmie Afera Thomasa Crowna.
  • Jest dobrym znajomym Meryl Streep.
  • Mimo, że Śmierć nadejdzie jutro okazał się sukcesem finansowym, Brosnan niejednokrotnie krytykował różne aspekty filmu.
  • Oprócz standardowego wynagrodzenia za filmy z Bondem, dostawał też bondowskie samochody.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

https://www.facebook.com/nocnefilmowanie/
|....|
http://www.filmweb.pl/user/pestowsky
|....|
i tyle.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?