Jak oglądać MCU? Nowa metoda oglądania filmów Marvela!

Ze względu na opóźnienia premier wywołane przez światową pandemię musimy dłużej czekać na debiut 4. fazy MCU. Oznacza to, że wielu z nas zapewne zrobi sobie pełną lub częściową powtórkę tego, co już się pojawiło. A może nigdy nie miałeś styczności z Marvel Cinematic Universe i nie wiesz od czego zacząć oraz szukasz prawidłowej kolejności jak oglądać MCU. W końcu przygoda widzów z filmami Kinowego Uniwersum Marvela trwa od 2008 roku i doczekaliśmy się na obecny moment 23 produkcji zapewniających kilkadziesiąt godzin rozrywki. Dlatego zamieszczamy specjalny poradnik metod, w jakiej kolejności można oglądać superprodukcje Kinowego Uniwersum Marvela. Dla zainteresowanych mamy także drobne streszczenie wraz z dodatkowymi uwagami co do charakteru produkcji.

Zobacz również: Najlepsze filmy Marvela – Ranking filmów uniwersum!


Jak oglądać filmy MCU zgodnie z chronologią ich powstawania?

I Faza MCU

Sam początek zbudowany jest w zasadzie na imponującej pierwszej części Iron Mana, która do dziś uważana jest za jedno z najlepszych origin story filmów superhero.  Dalej mamy kontynuację losów Tony’ego Starka oraz początki Thora i Kapitana Ameryki, by całość podsumować crossoverem, który pozwala po raz pierwszy powiedzieć o faktycznym, spójnym świecie filmowym.

 • Iron Man
 • Incredible Hulk
 • Iron Man 2
 • Thor
 • Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie
 • Avengers
Evans Downey Jr. mcu

kadr z filmu Avengers

II Faza MCU

I ponownie zaczynamy zabawę historią Starka, choć trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do poprzedników – z których jeden startuje całe uniwersum, a drugi wprowadza m.in. Czarną Wdowę – „trójka” od Shane’a Blacka praktycznie w ogóle nie wpływa na całość (poza oczywiście paroma zmianami w życiu samego protagonisty). Thor: Mroczny świat ma równie komediowy charakter, aczkolwiek wprowadza kolejny z Kamieni Nieskończoności. Dalej mamy dwa przełomowe, w pewien sposób definiujące resztę MCU dziełka: „czarnego konia” w postaci Strażników Galaktyki i niesamowicie udanego Zimowego żołnierza ze szpiegowskim klimatem i ważnym plot twistem dla uniwersum. Poprzedzają one chyba najmniej udany crossover Mścicieli, który w przeciwieństwie do Iron Man 3 stanowi w ogromnej mierze jedno wielkie wprowadzenie do kolejnych wątków poszczególnych Avengerów. Faza kończy się dość miękko, bo na luźnym komediowym filmie z domieszką heist movie z człowiekiem-mrówką w roli głównej.

 • Iron Man 3
 • Thor: Mroczny świat
 • Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 • Strażnicy Galaktyki
 • Avengers: Czas Ultrona
 • Ant-Man
strażnicy galaktyki mcu

Fot. Materiały prasowe

III Faza MCU

I dochodzimy do finałowej jak dotąd fazy – zdecydowanie najobszerniejszej i zarazem kończącej Sagę Nieskończoności. Tutaj już Kevin Feige i spółka nie bawili się w komediowe wstępy, uderzając z mocną Wojną bohaterów, będącą punktem zwrotnym dla wydarzeń w MCU i podwaliny pod sam finał starcia z Thanosem (dlatego jest to jeden z filmów, których omijać raczej nie powinniśmy). Następnie powitaliśmy Doktora Strange’a, Spider-Mana i Czarną Panterę, w międzyczasie zaś śmignął nam zwariowany sequel Strażników Galaktyki oraz oczywiście Thor: Ragnarok Taiki Waititiego, kończący się tuż przed startem Wojny bez granic (a więc to kolejna ważna stacja). Po trzęsieniu ziemi spowodowanym trzecią odsłoną Avengers mamy dwa filmy dodające co nieco przed finałową batalią w Końcu gry. Dziejący się przed Infinity War drugi Ant-Man wprowadza pewien czynnik, który będzie kluczowy dla Endgame. No i jest rzecz jasna Kapitan Marvel, przedstawiająca nam nową bohaterkę. Prawdziwe znaczenie będzie jednak mieć dopiero w 4. Fazie MCU, więc tak naprawdę film nie wydaje się mieć „globalnego” znaczenia – chyba, że bardzo nas interesuje origin story Carol Danvers, ewentualnie początki Nicka Fury’ego. Ostatni na liście Spider-Man: Daleko od domu to zasadniczo epilog trzeciej fazy, prezentujący pewne konsekwencje ostatniej batalii z Szalonym Tytanem.

 • Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (Civil War)
 • Doktor Strange
 • Strażnicy Galaktyki vol. 2
 • Spider-Man: Homecoming
 • Thor: Ragnarok
 • Czarna Pantera
 • Avengers: Wojna bez granic (Infinity War)
 • Ant-Man i Osa
 • Kapitan Marvel
 • Avengers: Koniec gry (Endgame)
 • Spider-man: Daleko od domu

Jak oglądać filmy MCU zgodnie z oficjalną linią czasową uniwersum?

To tyle, jeśli chodzi o kolejność filmów. Jeżeli zaś interesuje Was oglądanie chronologiczne pod kątem czasu akcji w uniwersum (1942-2023), prezentuje się ona następująco:

 1. Kapitan Ameryka: pierwsze starcie
 2. Kapitan Marvel
 3. Iron Man
 4. Iron Man 2
 5. Incredible Hulk
 6. Thor
 7. Avengers
 8. Iron Man 3
 9. Thor: Mroczny Świat
 10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 11. Strażnicy Galaktyki
 12. Strażnicy Galaktyki 2
 13. Avengers: Czas Ultrona
 14. Ant-Man
 15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 16. Czarna Pantera
 17. Doctor Strange
 18. Spider-Man: Homecoming
 19. Thor: Ragnarok
 20. Ant-Man i Osa
 21. Avengers: Wojna bez granic
 22. Avengers: Koniec gry
 23. Spider-man: Daleko od domu

Zobacz również: TOP 15 – Najlepsze memy i reakcje na Avengers: Wojna bez granic

Jak oglądać filmy MCU według „metody spaghetti”

Na czym polega „metoda spaghetti”? Otóż jest to autorska metoda pisarza Jonathana Sima, zgodnie z którą filmy o superbohaterach można oglądać kierując się scenami po napisach. Zatem jeśli dana scena nawiązuje do konkretnego filmu, to właśnie ten powinien być obejrzany jako następny w kolejności. Wtedy lista prezentuje się następująco:

 1. Iron Man 
 2. Incredible Hulk 
 3. Iron Man 2 
 4. Thor 
 5. Kapitan Ameryka: pierwsze starcie
 6. Avengers 
 7. Iron Man 3
 8. Thor: Mroczny Świat
 9. Strażnicy Galaktyki
 10. Strażnicy Galaktyki 2
 11. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 12. Avengers: Czas Ultrona
 13. Ant-Man
 14. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 15. Spider-Man: Homecoming
 16. Czarna Pantera
 17. Doctor Strange 
 18. Thor: Ragnarok 
 19. Avengers: Wojna bez granic
 20. Ant-Man i Osa
 21. Captain Marvel
 22. Avengers: Koniec gry
 23. Spider-Man: Daleko od domu

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznasz film Marvela po kadrze?! [Poziom zaawansowany]

Mamy nadzieję, że poniższy poradnik był Wam pomocny w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie jak oglądać MCU, aby robić to w odpowiedniej kolejności: zgodnie z fabularną linią czasową zawartą w filmach o członkach grupy Avengers, chronologicznie według ich powstawania lub zgodnie z logiką scen po napisach.

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?