the old guard background Advertisement

TOP 50 – Najlepsze bajki i animacje dla dzieci

Kung Fu Panda (2008), reż. Mark Osborne 

115805.1

Jeśli szukacie zabawnego filmu animowanego utrzymanego w klimatach Dalekiego Wschodu, to jest pozycja właśnie dla Was. Kung Fu Panda stanowi prawdziwą parodię azjatyckich produkcji opowiadających o sztukach walki. Głównym bohaterem animacji jest bujająca w obłokach i straszliwie niezdarna pando o imieniu Po. Przyszłość sympatycznego protagonisty nie rysuje się dla niego w różowych barwach. Los chce, aby Po przejął rodzinną restaurację po ojcu, lecz ten ma zgoła odmienne i bardzo ambitne plany, mianowicie pragnie zostać mistrzem wschodnich sztuk walk. Brzmi niedorzecznie? A to dopiero wierzchołek góry lodowej! Im dalej w las, tym zabawniej, a gdyby humor Wam nie wystarczył, twórcy zadbali o mądre i ważne przesłanie o dorastaniu czy odkrywaniu samego siebie oraz swojego miejsca na świecie.


Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole (2010), reż. Zack Snyder

198473.1

Epicka, klasyczna opowieść o dorastaniu i walce dobra z siłami mroku została ubrana w piękne piórka – dosłownie. Głównymi bohaterami są bowiem sowy, a najsilniejszą stroną tego tytułu – animacja, za którą był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Reżyserem filmu był Zack Snyder, co widać po dynamicznych, kojarzących się z filmami akcji scenach trzymających oglądających w napięciu. Sam film robi od lat furorę wśród młodych widzów: motywy znane z baśni i bajek podane w nowoczesnym wydaniu, do tego czytelny morał historii podbijają serca dzieciaków.


LEGO® BATMAN: FILM (2017), reż. Chris McKay

675504 1.1

Po rozczarowujących filmach wytwórni Warner Bros. Pictures opartych na sławnych komiksach ze stajni DC (z wyjątkiem debiutującej całkiem niedawno w kinach Wonder Woman – czyżby zapowiedź lepszych czasów?) ta animacja przywróciła blask Mrocznemu Rycerzowi. Pozostając w zgodzie z klimatem i stylem zaprezentowanym w obrazie LEGO® PRZYGODA, klockowe perypetie nocnego stróża Gotham pełne są kąśliwego humoru i genialnych fabularnych rozwiązań. Jeśli kiedykolwiek błędnie myśleliście, iż Batman wiążę się jedynie z ciężkim klimatem i mroczną atmosferą, to śmiało sięgajcie po tę bajkę, aby szybko zweryfikować swoje poglądy. Dobra zabawa gwarantowana!


Mała syrenka (1989), reż. John Musker

90555.1

Leciwa baśń Disneya o prawdziwej miłości, która podobnie jak wspomniane uczucie pozostaje ponadczasowa, mimo upływu lat oraz postępującej technologii. Animacja to nowe spojrzenie na brutalną opowieść spod pióra Hansa Christiana Andersena, która po licznych zmianach została przystosowana do potrzeb młodego odbiorcy. Fabuła ujmuje przede wszystkich szczerymi uczuciami i emocjami, jak również główną bohaterką obrazu. Tytułowa mała syrenka jest widzom bardzo bliska, ponieważ targają nią znane nam wszystkim bardzo dobrze żądze i pragnienia, a jej determinacja oraz poświęcenie imponują, wzbudzając uzasadniony podziw. Smaczkiem animacji jest osadzenie części historii w zachwycającym podwodnym królestwie. Bajka idealna dla wszystkich nieuleczalnych romantyków.


Merida Waleczna (2012), reż. Mark Andrews, Brenda Chapman

324418.1

Rudowłosa, pyskata, zarozumiała, pewna siebie i gwiżdżąca na jakiekolwiek królewskie zwyczaje oraz zasady… Nie do takich księżniczek przyzwyczaiła nas znana i lubiana na świecie wytwórnia Disney, lecz to właśnie podane powyżej cechy najlepiej oddają charakter nastoletniej bohaterki omawianej animacji. A zatem Merida jest prawdziwym urwisem, co rusz sprawiającym rodzicom spore problemy, które, nie raz, nie dwa wprawiają ich w spore zakłopotanie. Jednakże filmowa podróż rudowłosej księżniczki stanowi alegorię poszukiwania wolności i swobody działania. To również wymowna opowieść o sile rodzicielskiej miłości, która zarówno bawi, jak też wzrusza do łez. Czy i Wy dacie się ponieść tej zniewalającej historii o dojrzewaniu do podejmowania właściwych decyzji oraz stawiania czoła problemom?


Mia i Migusie (2008), reż. Jacques-Rémy Girerd

132986.1

To jedna z tych mniej bajkowych bajek, pozbawiona wszędobylskich tęcz i szczeniaczków, ale zarazem bardzo mądra i wspaniale nietypowa. Ma śliczną animację, odbiegającą znacząco od Hollywoodzkich standardów, świetnie podkreślającą magiczność opowiadanej historii. Ponadto Mia i Migusie ma silne, ekologiczne przesłanie opowieść o konsekwencjach ciągłej ekspansji człowieka, porusza również wiele istotnych kwestii związanych z pozafilmową rzeczywistością. Dlatego dobrze będzie, jeśli po seansie pociechy będą mogły trochę z rodzicami o tym filmie porozmawiać.


Mój sąsiad Totoro (1988), reż. Hayao Miyazaki

215722.1

Bajka studia Ghibli, które nigdy nie zawadzi. Mój sąsiad Totoro koncentruje się na pewnej rodzinie wprowadzającej się do starego domu, który umiejscowiony jest bliżej szpitala, gdzie leczona jest żona Satsuki Kusakabe i jego dwóch córek – Mei i Tatsuo, niż ich poprzednie lokum. Na miejscu dziewczynki są świadkami obecności pewnych stworzeń, Susuwatari. Małe duszki zamieszkują opuszczone, więc gdy do ich domu wprowadziła się nowa rodzina, te postanawiają zmienić swoje lokum. Pewnego dnia Mei udaje sie odnaleźć większa wersję wspomnianych stworzeń, którą nazywa Totoro. Od tej pory co jakiś czas w życiu dziewczynek zaczyna się przejawiać wspomniany duch, będący poniekąd alegorią Anioła Stróża bohaterek obrazu. Intrygujący, tajemniczy, ciekawy i cechujący się mistrzowsko poprowadzoną fabułą. Jeśli lubicie niebanalne bajki z drugim dnem, to nie możecie pominąć tej pozycji za żadne skarby.


Mulan (1998), reż. Barry Cook

394677.1

Ten film nie bez podstaw uważany jest za jeden z najlepszych ze stajni Disneya. Mulan całkowicie zrywa z dotychczas powielanymi przez studio stereotypami bohaterek, które należy chronić i ratować, a w zamian bierze los swój i cesarstwa we własne ręce. Jednocześnie twórcy zadbali o odpowiedni dla dzieci poziom bajki, obecność zabawnych, zwierzęcych towarzyszy, dużo akcji i świetną ścieżkę dźwiękową. Opowieść o chińskiej bohaterce, która w przebraniu chłopca zaciąga się do armii, porywa, cieszy oczy i rozgrzewa serce. Czego chcieć więcej?


Odlot (2009), reż. Pete Docter, Bob Peterson

126459 1.1

Jeśli jakaś bajka przedstawia nam bohatera w wieku poprodukcyjnym, zazwyczaj mowa o jakiejś wiedźmie czy innym czarowniku, który rzuca złe uroki na bohaterów. Drugim motywem może być dobra babcia lub dziadek, filmowe uosobienie ciepła. Oba przypadki sprowadzają się jednak do ról małych, epizodycznych. Ale to Odlot, ale to Pixar, który funduje nam opowieść o siedemdziesięciolatku, pokazując jeszcze na początku (w jednej z bardziej wzruszających scen w historii animacji), jak traci on swoją ukochaną żonę. A potem już jako pan w podeszłym wieku spełnia marzenia swoje i małego chłopca. Trzeba dodawać coś więcej?


Piękna i bestia (1991), reż. Kirk Wise

543485.1

Bajka, która do dziś wywołuje wiele emocji. Niedawno widzowie i sympatycy wytwórni Disney dostali możliwość podziwiania na srebrnych ekranach aktorską wersję tego animowanego przeboju, która w każdym calu oddała jego ducha. A zatem, odwiecznie pytanie: Czy miłośc i dobroć mogą odmienić serce, skruszyć nastający w nim od lat lód? Z pewnością nie jest to łatwe zadania, lecz dzielna Bella postanowiła stawić mu czoła i zmierzyć się ze straszliwą Bestią. Pozory i uprzedzenia – o tym traktuje jedna z kolejnych klasycznych baśni Disneya, a także prawdziwej miłości oraz poświęceniu dla ukochanej osoby wszystkiego, nawet własnego życia bez uzasadnionych żądań czy oczekiwań. Uczucie te powinno być bowiem bezinteresowne, o czym dość często zapominamy. Poza tym Piękna i Bestia oferuje zdumiewającą oprawę audiowizualną zwyczajnie zapierającą dech w piersiach.   

Redaktor

Redaktor prowadzący działu: Z ostatniej chwili. Miłośnik kina akcji lat 80., produkcji młodzieżowych oraz wysokobudżetowych filmów przygodowych, fantasy i science-fiction. Widz szczególnym podziwem darzący oldskulowe animacje, a także pełne magii i wdzięku obrazy Disneya. Poza tym meloman i zwolennik gier komputerowych - fan Tomb Raidera i urody panny Lary Croft - który ukończył Politechnikę Gdańską i z wykształcenia jest specjalistą w dziedzinie szeroko pojętej chemii. Poza tym osoba publikującą na wielu portalach, którymi są: Filmweb.pl, Altao.pl i CdAction.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Thomas pisze:

Hej. super zestawienie. Miło przypomnieć sobie dzieciństwo 😀

Majka pisze:

W filmie ,,Jak wytresować smoka ,, nie jest mroczna furia tylko nocna furia

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?