Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach – recenzja książki

22 września 1994 roku na antenie amerykańskiej stacji NBC zadebiutował serial Przyjaciele. Marta Kaufmann i David Crane chcieli stworzyć po prostu coś, co wszyscy oglądaliby z przyjemnością. Z pewnością na początku nie spodziewali się, że 26 lat po premierze pierwszego odcinka o produkcji wciąż będzie głośno. I to nie tylko w telewizji – Wydawnictwo SQN przygotowało kolejny prezent dla fanów w postaci publikacji przewodnika po najlepszych odcinkach Przyjaciół.

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach to bogato ilustrowana propozycja dla najwytrwalszych fanów Friends. Już w zeszłym roku z okazji okrągłej rocznicy pierwszej emisji serialu Wydawnictwo SQN przygotowało książkę Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu, która jest całkowicie inną publikacją, ponieważ skupia się na kulisach serialu i próbie umiejscowienia go w amerykańskiej popkulturze, co wymaga sporej wiedzy w tym obszarze i dla mniej zorientowanych widzów może dostarczyć mniej frajdy. Najnowsza książka to subiektywny zbiór najlepszych odcinków z każdego sezonu wzbogaconych o dodatkowe ciekawostki i wypowiedzi producentów serialu.

Fot. kadr z serialu Przyjaciele

Zobacz również: Wieczne zło – recenzja gry karcianej z Uniwersum DC

Powiedzmy sobie szczerze. Żyjemy w kulturze obrazkowej i znacznie łatwiej czyta nam się książki z licznymi ilustracjami i zdjęciami. Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach zawiera sporo kadrów z odcinków, które przypominają najlepsze chwile z serialem. Szata graficzna to ogromny atut tej pozycji; na marginesach pojawiają się cytaty naszej szóstki bohaterów kolorystycznie pasujące do głównego loga Przyjaciół, a chronologiczny opis odcinków pozwala łatwo odnaleźć się w dość grubej książce. Na oszczędność tekstu właściwie także nie mamy co narzekać, ponieważ wybrane epizody są bardzo szczegółowo opisane. To nie wszystko, ponieważ miłą niespodzianką dla fanów będzie opis gry w miseczki (słynna gra wymyślona przez Chandlera, która miała finansowo wspomóc Joey’a) , zabawa w dopasowanie imion (kim był Ken Adams) i inne dodatki tylko dla prawdziwych i dobrze obeznanych fanów serialu.

Gdyby jednak Przyjaciele byli „tylko serialem telewizyjnym”, to nikt by dziś tej książki nie czytał. W pełni zgadzam się z tą opinią. Amerykańska produkcja stała się fenomenem kulturowym, bo to produkcja o wielu młodych ludziach próbujących odnaleźć się w wielkich metropoliach bez rodziny. To właśnie w takich przyjacielskich relacjach dostają wystarczająco dużo wsparcia i nie czują się samotni. Każdy z nich mierzy się jednak mimo wszystko ze swoimi problemami. Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach dzięki dogłębnej analizie dostarcza nam wielu faktów, które nawet jako uważni czytelnicy mogliśmy przeoczyć. Kto z Was zauważył, że Monika nie do końca akceptuje siebie i chce być kimś innym? No właśnie. Epizod Ten z fałszywą Moniką to doskonały materiał do badań psychologicznych. I takich odcinków znajdziemy więcej, bo za perypetiami nowojorskiej ekipy kryje się drugie dno, które pokazuje nam kondycje współczesnego człowieka.

Przyjaciele

Fot. Kadr z odcinka The One with the Football

Zobacz również: Roman Kulikow – Więzy Zony – recenzja książki

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach pokochałam nie tylko za garść ciekawostek, o których wcześniej nie miałam pojęcia, ale także za humorystyczny język opowiadania o poszczególnych aspektach serialu. Taką „swojską” książkę czyta się szybko i z największą przyjemnością. Coś czuję, że Joey musiałby chować ją do zamrażarki, żeby dozować sobie emocje przy lekturze.

Najnowsza książka Wydawnictwa SQN znacznie bardziej podobała mi się niż propozycja sprzed roku (Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu), ponieważ jest znacznie lepiej przygotowana od strony i graficznej i treściowej. Zaawansowana wiedza o fenomenie serialu i dogłębna analiza najpopularniejszych odcinków zaspokoi nienasyconego fana Przyjaciół, który wciąż nie może rozstać się z nowojorską ekipą. Uspokajam Was – po tej lekturze będzie jeszcze łatwiej… obejrzeć wszystkie sezony od nowa!


https://www.wsqn.pl/wp-content/uploads/2020/03/przyjaciele-album-pl_DRUK.jpg

Autor: Gary Susman, Jeannine Dillon, Bryan Cairns
Tytuł oryginalny: Friends Forever [25th Anniversary Ed]: The One About the Episodes
Wydawca : Wydawnictwo SQN 2020
Tłumaczenie : Magda Witkowska
Stron : 256
Ocena: 80/100

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tookie pisze:

Świetna recenzja. Teraz muszę postarać się dorwać tą książkę jak najszybciej w moje ręce:)

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?