Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby – recenzja komiksu

Tajne wojny już się rozpoczęły, zatem wydawnictwo Egmont uraczyło nas kilkoma tytułami, stanowiącymi tie-iny do tego wielkiego eventu, raz mniej, a raz bardziej z nim połączone. Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby należ wprawdzie do tej pierwszej grupy, ale twórcy odpowiedzialni za ten album wykorzystali okazję, by opowiedzieć historię, którą wielbiciele klasycznych przygód Pajęczaka przyjmą z otwartymi ramionami.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Tajne-wojny-Amazing-Spider-Man-Odnowic-sluby_Plansza_1.jpg

Strona komiksu Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby

Korzystając z zamieszania, jakie wywołały Tajne wojny, Dan Slott mógł zapomnieć o głównej linii fabularnej i skupić się na wariacji na temat życia Petera Parkera. Zatem jeśli jeszcze Wam mało po Spiderversum, w Odnowić śluby zastanie nas zupełnie nowa sytuacja. Peter i Mary Jane są szczęśliwym małżeństwem, wychowującym jedenastoletnią córeczkę Annie!

Annie, jak na córkę Spider-Mana przystało, zaczyna przejawiać pajęcze moce, sztucznie tłamszone przez technologię. Specjalnie skonstruowane bransoletki mają sprawić, że dziewczynka nie będzie skakać po ścianach ani kłaść niemiłych kolegów na deski jednym ciosem. Wątek rodzinny prowadzony jest tutaj w taki sposób, że od razu przywodzi na myśl historię Supermana z DC Odrodzenie, który ukrywa Jona i Lois przed światem. Jeśli czytaliście świetny run Petera J. Tomasiego, to wiecie o co mi chodzi.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Tajne-wojny-Amazing-Spider-Man-Odnowic-sluby_Plansza_2.jpg

Strona komiksu Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby

Sielankowe życie rodzinne nie może jednak trwać długo. Najpierw z Ryker’s Island uciekają przestępcy z przerażającym Venomem i Złowieszczą Szóstką na czele, by zaraz potem światu przedstawionemu (a pamiętajmy, że nie jest to świat, który znamy) zaczyna grozić zagłada z ręki niejakiego Regenta. Nowy złoczyńca, wymyślony przez Dana Slotta, potrafi zaabsorbować moce każdego pokonanego superbohatera. A że do kolekcji brakuje mu tylko zwinności i pajęczego zmysłu…

Gdy Spider oklepuje Venoma czy Green Goblina, można poczuć się jak podczas lektury komiksów z czasów TM-Semica, albo historii pisanych przez Paula Jenkinsa z rysunkami Humberto Ramosa. Odnowić śluby pokazują, że Dan Slott ma jeszcze sporo do pokazania, a jego pomysły na serię wciąż potrafią zaskakiwać. W tym albumie zobaczymy różne oblicza Petera Parkera – ojca, bohatera, mściciela – i wszystkie fascynują tak samo.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Tajne-wojny-Amazing-Spider-Man-Odnowic-sluby_Plansza_3.jpg

Strona komiksu Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby

Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby czyta się równie dobrze co ogląda, a duża w tym zasługa Adama Kuberta (tak, z tych Kubertów), którego prace są dynamiczne, kolorowe i idealnie pasują do przygód Pajęczaka. Oczywiście, można ponarzekać, że niektóre plansze nie prezentują się efektownie, a postać Regenta pozostawia wiele do życzenia (ot taka mieszanka Darkseida z Thanosem), ale można też nie zwracać na to uwagi i po prostu czerpać przyjemność z lektury.

Szkoda, że Odnowić śluby to tylko jednorazowy wybryk, a zapowiedziany na styczeń  Amazing Spider-Man: Globalna sieć tom 1 – Wrogie przejęcie ma skupiać się na wątkach dotyczących firmy i pracy zawodowej Petera – a to akurat coś, co robi na mnie najmniejsze wrażenie. Póki co cieszmy się tym co mamy, a mamy kolejny komiks z moim ulubionym superbohaterem – przyjaznym Spider-Manem z sąsiedztwa.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/376/846/376846/1538671582/800.jpg

Okładka komiksu Tajne wojny – Amazing Spider-Man – Odnowić śluby

Tytuł oryginalny: Secret Wars: Amazing Spider-Man: Renew Your Vows
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Adam Kubert, Scott Hanna
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont 2018
Liczba stron: 120
Ocena: 80/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?