Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9 – recenzja komiksu

Komiksy z Garfieldem nigdy mi się nie znudzą, a ich twórcę – Jima Davisa – uważam za jednego z najzabawniejszych ludzi na świecie. To pewnie w dużej mierze przypadek, ale prezentowany w przygodach leniwego kocura sarkastyczny humor idealnie trafia w moje gusta i pewnie gdybym w ramach reinkarnacji urodził się na nowo jako zwierzę, wyglądałbym i zachowywał się właśnie jak rudy bohater Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9.

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9 zbiera paski tworzone w latach 1992 – 1994, czyli w czasach, gdy kot był już bardzo rozpoznawalny, a w telewizji ku końcowi miała się nawet emisja serialu Garfield i przyjaciele. W albumie tradycyjnie znajdziemy trzy książeczki: Garfield zostaje gwiazdą, Garfield nikomu nie ciąży i Garfield sprząta do czysta. O ile pierwszy i trzeci tytuł idealnie pasują do rzeczonego kocura, o tyle z drugim – jak możecie się domyślić – dość łatwo się nie zgodzić.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/462/486/462486/1618586945/800.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9

Każde kolejne paski znowu bawią do łez całą gamą znanych (ale niekoniecznie ogranych) gagów, za które publika pokochała Garfielda i resztę ferajny. W niniejszym albumie samego siebie przechodzi Jon, który jest jeszcze większym fajtłapą i nieudacznikiem niż kiedykolwiek wcześniej, a jego kolejne próby znalezienia sobie życiowej partnerki są tak nieudolne, że aż bolesne. Tym bardziej, że przecież cały czas oglądamy samych siebie w krzywym zwierciadle.

A Garfield jak to Garfield: upokarza Jona i Odiego, pochłania nieprawdopodobne ilości jedzenia ani przez chwilę nie przejmując się dietą czy wagą, ma przedziwną relację ze stadem myszy, które zalęgły się w jego domu, nieustannie próbuje zabawić zebraną pod płotem publiczność występami artystycznymi, urządza sobie harce i przebieranki demolując wszystko dookoła czy wreszcie oddaje się błogiej sjeście, gardząc przy okazji wszelkimi przejawami aktywności fizycznej i walorami przyrodami.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/462/487/462487/1618586945/800.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9 to oczywiście jeszcze więcej gagów okolicznościowych – zarówno świątecznych i sylwestrowych, jak i np. halloweenowych czy urodzinowych. „Co roku to samo” – powiecie? Nic bardziej mylnego. Jim Davis żongluje regularnie wykorzystywanymi przez siebie motywami, dokładając nowe elementy lub wariacje na temat tych doskonale znanych. Święta? Choinka, lampki, poszukiwanie prezentów i bitwa na śnieżki. Pająki, ptaki i rybki? Coraz to nowsze metody ich eksterminacji i polowań. Jedno natomiast się nie zmienia – za każdym razem jest tak samo perfekcyjnie i zabawnie.

Magia Garfielda polega między innymi na tym, że idealnie trafia zarówno do najmłodszych odbiorców, jak i do starszych czytelników. Jest to komiks zabawny, ale pod płaszczykiem humoru znaleźć możemy celne spostrzeżenia. Ostrze satyry wymierzone jest przede wszystkim w społeczeństwo – konsumpcyjne, lalusiowate, zapatrzone w siebie, ale przecież nie złe z gruntu. Co najwyżej próżne.

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/462/488/462488/1618586946/800.jpg

Strona komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9

Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9 jest tak dobry, jak jego poprzednicy i zakładam, że tak samo zachwycający, jak nadchodzące albumy. Egmont zachwyca ofertą komiksu humorystycznego, mamy przecież Iznoguda, Cliftona czy ciągle pozostającego w sprzedaży Asteriksa. Przygody kocura to inwestycja na lata, ale za każdą wydaną złotówkę otrzymujemy szaloną i niepowtarzalną karuzelę śmiechu, a to wartość nie do przecenienia.


https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/455/521/455521/1612483622/800.jpg

Okładka komiksu Garfield – Tłusty koci trójpak tom 9

Tytuł oryginalny: Garfield – Fat Cat 3-Pack vol.9
Scenariusz:  Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont 2021
Liczba stron: 288
Ocena: 90/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?