Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Zbrojmistrzyni Hannah Gutierrez-Reed skazana na 18 miesięcy więzienia

Autor: Agnieszka Ziobrowska
16 kwietnia 2024
Zbrojmistrzyni Hannah Gutierrez-Reed skazana na 18 miesięcy więzienia

Hannah Gutierrez-Reed, która była odpowiedzialna za zabezpieczenie broni na planie filmu Rust, w końcu usłyszała wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci. 

21 października 2021 roku na planie westernu Rust doszło do nieszczęśliwego wypadku. Alec Baldwin w trakcie prób, śmiertelnie postrzelił 42-letnią operatorkę Halynę Hutchins. Aktor zranił również reżysera Joela Souzę. Baldwin nie wiedział, że broń naładowana jest ostrą amunicją. Broń podać mu miał asystent reżysera David Hallas, mówiąc, że jest ona “zima” (bez ostrych naboi). To 26-latnia Hannah Gutierrez-Reed była zbrojmistrzynią na planie i to ona odpowiadała za arsenał. W czasie wypadku nie była obecna na planie filmu. Gutierrez-Reed jest pasierbicą cenionego Hollywoodzkiego trenera do broni palnej, Thella Reeda. Ona sama nie miała jednak zbyt dużego doświadczenia. 

7 marca ława przysięgłych w Nowym Meksyku uznała winną Hannah Gutierrez-Reed za nieumyślne spowodowanie śmierci Halyny Hutchins. Obrady trwały dwie i pół godziny. Od tamtej pory zbrojmistrzyni przebywa w areszcie a wyrok w tej sprawie zapadł w poniedziałek 15 kwietnia 2024 roku. 26-latka usłyszała maksymalny wymiary kary 18 miesięcy. Została również ukarana grzywną w wysokości 5 tys. Dolarów. W trakcie rozprawy Gutierrez-Reed została wielokrotnie oskarżona o zaniedbywanie swoich obowiązków i brak zachowania należytej ostrożności.  

Podczas poniedziałkowej rozprawy obrońcy kobiety wnioskowali o wyrok w zawieszeniu. Uzasadniali to tym, że jest ona jeszcze młoda i nie była wcześniej karana. Gutierrez-Reed błagała, aby nie trafiła do więzienia. 

Ława przysięgłych uznała mnie częściowo winną tej straszliwej tragedii, ale to nie czyni ze mnie potwora. Czyni mnie to człowiekiem. 

Sędzina Mary Marlow Sommer twardo stała przy podjętej decyzji. Ogłaszając wyrok powiedziała w stronę oskarżonej, że to ona winna jest tej tragedii. 

Samodzielnie zamieniłaś bezpieczną broń w śmiercionośną. Gdyby nie ty, pani Hutchins byłaby jeszcze przy życiu, mąż miałby swoją partnerkę, a mały chłopiec matkę. 

Hannah Gutierrez-Reed nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności i obwinia innych za wypadek. Kobieta nawet posunęła się do tego, że obarcza winą sanitariuszy, którzy starali się ratować postrzeloną operatorkę. Narzekała również, że incydent na planie Rust znisczył jej życie i karierę modelki. Ławę przysięgłych, którzy uznali ją winną, postanowiła nazwać “idiotami” i “dupkami”. 

Więcej ze świata filmów na Movies Room:

Odpowiedzialności za ten wypadek nie uniknie również Alec Baldwin. W lipcu rozpocznie się proces aktora, który w bardzo nieumyślny sposób postanowił przetestować rewolwer. Baldwin pokazywał twórcom filmu, w jaki sposób chce wyjąć pistolet z kabury. Wycelował broń w stronę kamery za którą stali Joel Souza i Halynz Hutchins. Broń nagle wystrzeliła podczas wykonywania tej czynności.  

Halyna Hutchins urodziła się w 1979 roku na terenach obecnej Ukrainy. Dorastała w radzieckiej bazie wojskowej za kołem podbiegunowym. Studiowała dziennikarstwo w Kijowie. Ukończyła Szkołę Filmową w Los Angeles. Była operatorką na planach filmów Darlin’, Archenemy czy The Mad Hatter. W 2019 roku została określona przez amerykański magazyn Cinematographer “wschodzącą gwiazdą kina”. 

Źródło: cnn.com/ Ilustracja wprowadzenia: Kadr z SENTENCING: Alec Baldwin ‘Rust’ Movie Shooting — NM v. Hannah Gutierrez Reed 

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.